Kadına Yönelik Şiddet Nedenleri

Kadına Yönelik Şiddet Nedenleri

1 Fiziksel Şiddet:

Kadına Yönelik Şiddet Nedenleri-1Vücuda veriler hasar olarak da tanımlaya biliriz kişinin bedenine yapılan şiddet türü karşısında güç konusunda yaratılış olarak kendinden zayıf olan bayana yapılan her türlü darbe şekli ve genelde Türk erkeklerinin uyguladığı şiddet türü ülkemizde 1.sırada diyebiliriz ve alınan bu darbeler sonrasın beden üzerindeki morluk,şişlik ve daha ağır hasarlara yol açan şiddet türü.

2 Psikolojik Şiddet:

Kadına Yönelik Şiddet Nedenleri-2Fiziksel şiddetin aksine bedende herhangi bir morluk, şişlik , kırılma olmadan direk kişiliğe düşüncelere, düşünce özgürlüğüne yapılan şiddet türüdür eşlerinin fikirlerini yapmak istediklerini engelleyen hiçbir düşüncesini önemsemeyen ve o şekilde yaşamlarını sürdürmelerini isteyen kendi istek ve düşünceleri doğrultusunda eşinin yaşamını sürdürmeye mahkum bırakarak uygulanan şiddet türüdür.

3 Cinsel Şiddet:

Kadına Yönelik Şiddet Nedenleri-3Evli olsalar dahi eşlerin isteklerinin önemsenmeden yer zaman konusunda baskı fiziksel ve psikolojik zorlama ile birlikte olma durumudur ve Türkiye de sık yaşanan bir şiddet türüdür eşerlinin istemediği zaman içerisinde buna mecburmuş gibi sadece onun isteği yeterliymiş gibi eşinin de bu isteğini karşılamakla görevli bir eşya bir mal gibi kullanma isteğine cinsel şiddet diyoruz.

Tavsiye Bağlantı: Kaygı Bozukluğu Anksiyede

4 Ekonomik Şiddet:

Kadına Yönelik Şiddet Nedenleri-4Bayanların çalışma konusunda zorlanması veya çalışma sonrası kazandığı gelirin elinden alınması el koyulması yada çalışmayan eşinin kendine özel hiç bir harcama ihtimali olmadığı düşünerek sadece market Pazar ihtiyaçlarını karşılamak la eşinin tüm ihtiyaçlarını karşıladığını düşündüğünü kendine özel bir harcama sının olduğunu düşünemeyip bu şekilde bir yaşam sürdürmesine zorlayan şiddet türüdür.

4 Başlık Altında Topladıgımız Şiddet Türlerinin Görülme Sıklığı:

Kadına Yönelik Şiddet Nedenleri-5Kadına yönelik şiddetin en sık olarak görüleni birlikte olduğu kişi tarafındandır ki Türkiye bu durum çok sık yaşanmaktadır batı doğu fark etmeksizin sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bu konudaki ilk çalışma bir kamuoyu şirketi olan PlAR tarafından 1988’de yapılmış ve kadına yönelik şiddet sıklığı %75 olarak bulunmuştur. Aile Araştırma Kurumu’nun 1993’te 2479 kadınla yaptığı çalışmada ise kadına yönelik şiddet sıklığı %30, 1147 erkek arasında ise %34 olarak saptanmıştır.

Kadına Yönelik Şiddet Nedenleri-6Aile Araştırma Kurumu’nun Ankara, İstanbul ve İzmir’de 1070 hanede yaptığı çalışmaya göre ise fiziksel şiddet sıklığı %21.2 bulunmuştur. Şiddet nedeniyle hastaneye başvuranların oranı ise %11.2’dir.Aile Araştırma Kurumu’nun 1997 tarihli çalışmasında bütün ülke genelindeki 2578 hanede kadına yönelik fiziksel şiddet sıklığı %16.5, sözel şiddet sıklığı %12.3 olarak bulunmuştur (T.C. Aile Araştırma Kurumu, 1997).

Kadına Yönelik Şiddetin Nedenleri

Kadına Yönelik Şiddet Nedenleri-7Erkeklerde güç .üstünlük ve bastırılmış çocukluktan itibaren aşılanmış benim oğlum senin oğlunu döver benim babam hepinizi döver tarzında bir ortamda yetiştirilmiş ve annesinin babası karşısındaki aşağılanma babası tarafından uygulanan şiddet veya çevrede gördüğü kadına şiddet olaylarından etkilenerek yaşamını sürdürmüş bir erkeğin eşinde görmek istediği aynı saygı kendi isteklerinin yerine getirilmesi isteği tüm kontrolün onda olduğu düşüncesini aşılamak istemesi aile reisi kavramını yaşatmak istemesi ve kendince saygı olarak nitelendirdiği o durumu yaşamak istemesi ve en ufak bunun olmadığını sezinlediği durumda eşine karşı fiziksel,psikolojik ve yada diğer şiddet türlerini uygulaması durumunda bu durumu düzeltip istediği şekilde olacağına inanması sonucu uyguladığı tavır ve hareketdir şiddetin nedeni.

3 YORUMLAR

    • Resul bey, kadına, hayvana, doğaya.. Kısacası şiddete kesinlikle hayır diyoruz. İnsanlar bazen Dünya üzerinde tek canlının kendileri olduğunu sanarak yaşıyorlar, bencillik ediyorlar. Bu durum ise kendi ırkına, doğaya ve hayvanlara çok büyük zararlar veriyor.

      Umut ediyoruz ki insanlar, tüm canlılar ile saygı ve sevgi çerçevesinde huzurlu bir şekilde yaşamayı becerebilsin.

  1. Kadına şiddet uygulayan canlıya bazı kesimler hayvan diyor, lütfen hayvanlara hakaret etmeyelim. Çünkü hiçbir hayvan kadına bu şekilde şiddet uygulamaz, maalesef dünyamızı en kötü şekilde temsil eden tek canlı bizleriz (insanoğlu) güçsüz birisini dövmek nedir? Nasıl bir şey gerçekten anlam veremiyorum, bunun nedeni veya sebebi olamaz… Olmamalı da…

    Ben kadına şiddet olayına çok sinirleniyorum arkadaşlar kusura bakmayın biraz fazla yazmış olabilirim. Ama her düşündüğümde beynime kan fışkırıyor. Yazınızda da çok ince detaylara yer vermişiniz bunun için size ayrıca teşekkür ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here