Jinekolog Nedir

Jinekolog Nedir?

Kadın sağlığı ve cinsel sorunlar konusunda uzmanlaşmış doktorlara jinekolog denir. Jinekologlar genellikle doğum öncesi, doğum sırasında ve doğum sonrasında yardımcı olarak 3 farklı evrede kadınların problemlerini çözmektedirler. Jinekologlar devlet hastanesinde veya özel kliniklerde hastalarına hizmet verebilmektedirler. Bu nedenle dilediğiniz şekilde tedavi görmeniz mümkün kılınmıştır. Şimdi sizlere Jinekolog Nedir sorusuna daha net cevap verelim.

Jinekoloğun Görevleri Nelerdir?

Birçok kadın cinsel sorunlar yaşadığında bu durumu önemsemez ve kendi kendisini tedavi etmeye çalışır. Bu durumda daha ciddi sorunlar ile karşılaşma ihtimali yüksektir. Her türlü problemde uzman doktorlardan yardım alınması önerilir.

Tahmin edemeyeceğiniz gibi birçok üreme sistemi problemi bulunmaktadır. Bunlar farklı şekillerde belirti gösterir ve cinsel problemlerin başlangıcını oluşturur. Üreme sistemi ile ilgili problemlerin ilk aşamalarında ciddi sorunlar yaşanmayabilir fakat dikkate alınmadığında veya bilinçli olarak önemsenmediğinde çok ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu sonuçlardan birisi de çocuk sahibi olma ihtimalinizin düşmesidir.

Tavsiye Bağlantı: Kadın Sağlığı

Jinekolog, ciddi problemler yaşamadan önce bunları tespit eder ve belirli bir tedavi planı oluşturur. Jinekoloğun ilgi alanına giren rahatsızlıkların %60’ı ameliyatsız çözülebilir. Fakat problem ciddi boyutlarda ise ameliyat gerekebilir. Bu konularda doktorunuz size yeterli düzeyde bilgi aktarımı sağlayacaktır.

Herhangi bir rahatsızlık olmadığı takdirde doktorunuzun sizi jinekoloğa yönlendirmesi mümkün olabilir. Çünkü çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar ne yapacaklarını bilmediği için bu konuda uzman bir doktordan yardım alması doğru bir seçenek olarak görülmektedir. Jinekologlar çocuk sahibi olmak konusunda iyi bir eğitim aldığından hastaya nasıl yanaşılması gerektiğini bilir ve yardımcı olurlar.

Hamilelik sürecinde jinekologlar hastalarını sık sık kontrol eder ve muayene edilebilmesi için sürekli olarak ziyaret edilmesi gerekir. Belirli periyotlar ile testler uygulanır ve hamilelik sürecinde herhangi bir sorun olup olmadığı gözlemlenir. Jinekologlar bu süreçte hastanın en ufak sıkıntısını ve rahatsızlığını dikkate almakta, ona göre belirli çözümler önermektedir.

Jinekologların en önemli görevlerinden birisi de sürekli olarak halkı bilgilendirmesidir. Hastaları üzerinden edinmiş olduğu deneyimler ile halkı belirli konularda ve nelere dikkat edilmesi gerektiği hususunda uyarır. Hastaların uyarılması konusunda dikkat edilen en önemli nokta ise istatistik tutarken elde edilen verilerin ait olduğu hastalara dair kimlik bilgilerini gizli tutmaktadırlar.

Jinekologlar genel olarak 4 yıllık eğitim alırlar ve TUS sınavı ile birlikte uzmanlık ünvanını kazanırlar. Genellikle devlet hastanelerinde görev yapabilen jinekologlar özel klinik açarak hastaları ile randevu aracılığıyla buluşabilmektedir. Özel klinik sahibi olan jinekologların, üreme ile ilgili konularda çekinen hastalara yüksek oranda yardımcı olduğu gözlemlenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here