İmplant Nedir

İmplant Nedir?

İmplant nedir?

Diş kökünün yerini tutacak şekilde oluşturulan vidalardır. Bedenimizin kabul ettiği bir metal olan titanyumdan yapılmaktadır. Doğal dişin yerine geçen implant çene kemiği içerisine yerleştirilen bir yapay diş köküdür. Yaşanılan çeşitli diş sorunlarından dolayı çekilmeye maruz kalan dişlerin tekrardan eski işlevine kazandırılmak amacıyla çene kemiğine uygun malzemelerle yapılan suni diş kökleri olarak adlandırılan implant son derece dayanıklı ve ileri teknoloji ürünüdür. Bu nedenle detaylı bir şekilde İmplant Nedir sorusuna cevap vermekteyiz. İmplantların görünümü oldukça doğal olması nedeniyle kişide rahatsızlık yaratmaz. Doğru bakımı sağlandığı takdirde uzun süreli güvenilir ve sizler için starabil bir çözüm oluşturma özelliğine sahiptirler. Sorunsuz bir şekilde yemek yeme ve gülme işlevlerini rahatlıkla yerine getirebilir olması açısından tercih edilme oranı yüksektir. Kemik yeterliliği olan herkes implant tedavi yöntemini tercih edebilmektedir. Özellikle tam dişsiz vakalarında yeterli sayıda implant uygulamasında sabit bir köprü oluşturulur. Oluşturulan bu köprü, porselen olmanın yanında implant yerleştirilecek kemik eksikliğinden dolayı takıp çıkarılabilen çıtçıtlı protez şeklinde de yapılabilmektedir. İmplant tüm diş kemiklerine uygulandığı gibi gerek görüldüğünde tek diş içinde gerçekleştirilmektedir. Gene implant üzerine uygulanılan porselen kök vazifesini üstlenmektedir. Edilen tercihe göre uygun görülen kaplama seçenekleri de vardır. Bunlar; metal destekli porselen kron ve zirkonyum porselendir. İmplant kemik gelişimini sağlamış herkes üzerinde uygulanabilir bir tedavi şekli olmasına karşın kemik gelişimi tamamlamamış gençlerde uygulama tercih edilmemektedir. Çünkü çeneye uygulanan bu implantların uzun ömürlü olması gerekmektedir. Bu nedenle de önemli olan tek unsur belirli bir kalınlığı olan ve belirli bir boyuta sahip olan güçlü bir çene kemiğinin varlığı olması gerekmektedir. İmplantların tarihçesi oldukça eskiye dayanmaktadır.

Tavsiye Bağlantı: Sabit Protez Nedir? Hangi Hastalara Uygulanır?

İmplant nedir?

Anlamak ve bilgi edinebilmek için öncelikle tarihçesini incelemek gerekmektedir. Yaklaşık 200 yıldır bilimsel araştırılmalara tabi tutulmuş ve 20.yüzyılda sağlığa zararsız vücut dostu kabul görülen titanyum üretimiyle kullanılmaya başlanılmıştır. Uygun görülen bu titanyum ile imal edilen İmplant diş kökünü taklit edebilme özelliğiyle kullanılan yapay köklerdir. Uygulanışı gerçekleştirildikten sonra uzun ömürlü olabilmesi için kişinin diş bakımına özen göstermesi ağız hijyenini ön planda tutarak sigara ve alkol kullanımından mümkün olduğunca uzak durması gerekmektedir. Uygulanılan implantlar çene kemiğiyle bir birine problemsiz bir şekilde kaynaşması sağlanılmak amacıyla osteonitegrasyon işlemi tamamlandıktan sonra implant üstü protez takılır. Güvenilir olma özellikleriyle diş hekimleri tarafından çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Tek diş eksikliğinin giderilmesinin yanında tam dişsiz ağızlara sabit protez yapımında kullanımım alan genişliğiyle uygulanabilen bu tedavi yöntemi hastalara birçok avantajlı durumları da kazandırmaktadır. Bunların en önemlisi yeme içme eylemiyle beraber gülebilme olanağını tam anlamıyla hissettirebilmesidir. Uygulanılan diş kökünün yerini tutan bu küçük vidalar sayesinde yüz formunun sağlıklı ve estetik bir yapıya sahip olmaktadır. Uyumsuz protez sorunlarını ortadan kaldırarak uyumsuzluklar nedeniyle ortaya çıkan çeşitli hastalıkları ortadan kaldırır. İmplant çene kemiğine yerleştirilen yapay kökler olma sebebiyle uygulaması yapılmadan önce diş hekimi tarafından çeşitli çene röntgenlerinizi inceleme altına almaktadır. Genellikle lokal anestezi ile uygulanılan implant işlemi frezeler ile kemik içerisine implantın öncelikle yuvası hazırlanmaktadır. Yuva içerisine monte edilerek kemikten bir parça olabilme vasfını taşır. Uygulanılan bu implant genellikle çene ile 6 hafta gibi bir sürede bağlantı kurmaktadır. İyileşme dönemini tamamladıktan sonra iyileşme başlıkları yerleştirilerek araya bir hafta gibi bir bekleme süresi eklenerek implantın üst parçası eklenilmektedir. Bütün bu işlemler tamamlandıktan sonra tercihen uygulanılan şemaya göre üst parçanın üst kısmına porselen köprü ya da çıtçıtlı protez uygulaması gerçekleştirilmektedir.

İmplant nedir?

Bakış açısına diş hekimleri, çözümü olmayan dişlerin çekim sonrası kaybedilen dişlerin yerine aynı görevi sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi için diş kökünü taklit eden başka bir kökün oluşturularak çeneye uygulanması işlemidir. İmplant uygulaması sayesinde yanında olacak olan bir başka dişe zarar vermeden sadece uygulanması gereken alana hitap etmesini sağlayan bu suni kökler oldukça sağlıklıdır. Vücudun reddetmemesi ve kolay kabul görmesini sağlayan titanyumdan sağlanılması nedeniyle dokuya çabuk uyum sağlar, kişi kısa sürede dişlerinin verimli potansiyeline kavuşmuş olur. İmplant başarı oranı bilimsel olarak araştırılıp %90 ila 98 arasında sonuçlandırılmıştır. İmplant uygulamasına gerek görülen hasta grubu ileri yaşta olan kişilerdir. Özellikle tüm dişlerini kaybetmiş vakalarda çokça uygulanabilen başarılı bir tedavi yöntemidir. İmplant uygulaması sistemik rahatsızlığı bulunan kişilere uygulanmamaktadır. Ancak kontrol altına alınabilecek rahatsızlıklarda uygulanabilmektedir. İşlemin gerçekleştirilebilmesi için aranan şartlardan biri de implant uygulanılacak olan boşluğun yeterli seviyede olması dikey, yatay olarak yeterli kemik kalınlığının varlığı gerekmektedir. Kemikle gerçekleştirdiği kaynama olayından sonra( osteointegrasyon) oluşumu tamamladıktan sonra hasta uzun yıllar boyunca güvenle implantları kullanabilmektedir. İmplant doğal dişlerin yerine geçen takılacak olan protezi taşıyan vidalar olması sebebiyle çok iyi bir ağız hijyenini sağlamak ve düzenli olarak kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here