İlaç Fiyatları Normal Mi

İlaç Fiyatları Normal Mi?

Son günlerde en çok konuşulan konulardan birisi ilaçların piyasadaki stokları ve fiyatları oldu. Özellikle Kasım ve Aralık döneminde birçok ilacın eczanelerde bulunamaması dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalar neticesinde birçok insanın ilaç temin ederken zorlandığı ve sürekli olarak farklı tarihlerde ilaçların teslim edildiği ortaya çıktı. Bununla birlikte ilaç fiyatlarındaki değişkenlik dikkatlerden kaçmadı. Konu hakkında değerlendirme yapan Sağlık Bakanlığı detaylı açıklama ile vatandaşları bilgilendirdi. İlaç Fiyatları Normal Mi? Adlı konumuzu biraz daha açalım.

Sağlık Bakanlığı ilaç fiyatları konusu ile ilgili olarak kısaca; “2017 yılında 917 ilacın fiyatında düşüş, 945 ürünün fiyatında artış yapılmıştır. Bu değişiklikler 19 Aralık 2017 tarihinde geçerli olacaktır” açıklamasını yaptı. Vatandaşların ilaç fiyatları konusundaki endişeleri ve merakları bu açıklama olarak kısmi anlamda yanıt bulmuş oldu. Fakat açıklamaları tatminkar bulmayan belirli bir kitlede Bakanlığın çalışmaları ile ilgili daha detaylı bilgi talep etti. Çünkü ilaçların piyasada bulunmama nedeninin zam geleceği ihtimalinden kaynaklandığı iddia ediliyordu.

Tavsiye Bağlantı: Zayıflama İlaçları

Bakanlık Konuya Açıklık Getirdi

Sağlık Bakanlığı merak edilen konu ile ilgili olarak “2017 yılında bu kapsamda 917 ilacın fiyatında düşüş, 945 ürünün fiyatında artış yapılmıştır. Bu değişiklikler 19 Aralık 2017 tarihinde geçerli olacaktır. Kur değişimine bağlı olarak ilaç stoku yapılmasının önlenmesi amacıyla Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz eczane ve ecza depolarını denetlemektedir. İlaç Takip Sistemi üzerinden eczane ve ecza depolarının ilaç stoklarının takibi yapılmaktadır. Tespit edilen eczane ve depolar hakkında kurumumuz tarafından yasal işlem yapılmaktadır.

Şu ana kadar kurumumuza ilaç fiyatlarındaki artış veya azalma ile ilgili tedarik sıkıntısı ulaşmamıştır. Bununla birlikte hastalarımızın şikayetleri doğrultusunda tedarik sorunu olması halinde gerekli inceleme ve araştırmalar yapılmakta ve tedarik sorunları çözümlenmektedir. Ayrıca hastalarımızın ilaca erişiminde hayati önem arz eden stokçuluğun önlenmesi amacıyla uyarı yazısı Türk Eczacıları Birliği, eczacı odaları ve ilgili derneklere gönderilecektir” açıklamasını yaptı.

Bu açıklama doğrultusunda belirtilen tarih itibariyle ilaç stoklarının arttırılacağı e ilaç fiyatlarının değişiklik yaşayacağını anlamamız mümkündür. En azından fiyat politikasının belirlenmesi ile birlikte ilaçların daha kolay bulunabilmesi ihtimali hastalar için umut oldu. İlaç stoklarının arttırılması konusunda yapılan çalışmalar kısa süre içerisinde sonuç vermeye başlayacaktır. Bakanlık konuyu geniş çaplı olarak ele aldığı için çalışmaların vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda gelişim göstereceğini tahmin ediyoruz. 19 Aralık 2017 tarihi itibariyle bu konuda gerekli uygulamalar yapılacak. Vatandaşlar en yakın eczaneden bilgi alarak çalışmaların ne şekilde uygulandığını gözlemleyebilir.

1 Yorum

  1. Bazı ilaçların fiyatı ucuzken bazılarının değerinden fazla pahalı olduğunu görüyoruz bunun en büyük sebeplerinden birisi de o ilaca olan büyük bir talepten dolayı fiyatları yüksek olduğunu düşünüyorum ama sağlık konusunda da kazanmak için yapmayın be insan sağlığı bu adamın parası yoktur alamaz napsin yazık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here