Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri

İdrar Kaçırma Sorunu Olanların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

İdrar kaçırma sorunu küçük yaşlarda dikkate alınmayan ancak ilerleyen yaşlarda ciddi sorunlar ortaya çıkaran nadir rahatsızlıklardan birisidir. Aktif mesane olarak adlandırılan idrar kaçırma olayı günümüzde istatistiksel olarak kadınların başına daha çok geliyor. İdrar kaçırma rahatsızlığını yaşayan kadınların çeşitli hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Bunların başında gelen noktalardan birisi beslenme şeklidir. Özellikle bazı besin gruplarına ve sıvı tüketimine dikkat edilmesi gerekir. İdrar kaçırma sorunlarının temelini oluşturan etmen sıvı tüketiminin düzensiz olması ve bol miktarda tüketilmesidir.

İdrar kaçırma sorunu ilk etapta karında oluşan basınç sonrasında meydana gelen öksürme, hapşırma, kontrolsüz gülme ve ağır obje kaldırma sırasında ortaya çıkar. Bu gibi eylemler sırasında meydana gelen idrar kaçırma sorunu tedavisi mümkün olan rahatsızlıklardandır. Bunlara ilave olarak şişmanlık, sigara kullanımı, diyabet rahatsızlığı ve böbrek rahatsızlıkları idrar kaçırma sorununu ortaya çıkaran diğer etmenlerdir. Özellikle sigara tüketimi olan kadınlarda idrar kaçırma sorunu sık sık görülmektedir. Tüm bu etmenler dışında sıvı tüketiminin de dengeli seviyede olması gerekir. Az veya çok sıvı tüketimi farklı sağlık sorunlarını tetikleyebilir.


Tavsiye Bağlantı: Squat Yaparak Basen Eritmek Mümkün Mü?

İdrar Kaçırma Sorununa Neden Olan Gıdalar

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri-1

İdrar kaçırma sorununu tetikleyen etmenlerin yanı sıra bu etmenlere ilave olarak bazı besin gruplarının da neden olduğu gözlemlenmiştir. Uzman doktorların yapmış olduğu analizler ve tarih boyunca idrar kaçırma sorunu olan hastaların şikayetleri doğrultusunda ortaya çıkarılan listede bazı besin gruplarının aktif mesane rahatsızlığını ortaya çıkardığı görülmüştür. İdrar kaçırma sorununun ortaya çıkmasına neden olan gıda türleri şu şekildedir;

Çay ve Kahve: Hemen hemen her insanın sıklıkla tükettiği çay ve kahve idrar sorununu ortaya çıkaran en önemli içecek gruplarıdır. Çok fazla tüketilmesi idrara çıkma oranını arttırır. Semptomları arttıran kahve çayın yerine kafeinsiz içeceklerin dengeli bir şekilde tüketilmesi önerilir. Böylece daha az idrara çıkmanız mümkündür.

Gazlı İçecekler: Kola, Fanta, Gazoz vb. gazlı içerecekler mesane semptomlarını arttırır.Özellikle meyveli soda ve enerji içecekleri büyük risk oluşturur ve idrar kaçırma sorununu ortaya çıkarır.

Portakal, Limon ve Greyfurt: Yüksek miktarda sitrik asit içerek bu meyveler mesane kontrolünü zorlaştırır. Elma, muz gibi daha az sitrik asit içerek meyvelerin tercih edilmesi önerilir.

Tatlandırıcılar: Doğal ve yapay tatlandırıcılar aktif mesane sorununu tetikler. Diyet ile tatlandırıcılar sınırlandırılmalıdır.

Domates: Asidik bir besin olan domates idrar kaçırma sorununu doğrudan etkilemektedir. Fazla tüketilmemesi gerekir.

Baharatlı Gıdalar: Baharatlı ve acı olan gıdalardan uzak durulması gerekir. İdrar kaçırma sorununa yol açan bu tür gıdalar sağlık açısından başka bir risk oluşturmayabilir.

İşlenmiş Gıdalar: İçerisinde aroma ve koruyucu bulunan gıdalar idrar kaçırma sorununa neden olur.

Soğan: Baharatlı ve asitli olan soğan birçok mesane problemini tetikler.

Çikolata: Kafein içeren çikolata idrar sorunlarına neden olabilmektedir.

İdrar Kaçırma gibi bir problemininiz/sorunlarınız da çok büyük sorunların olmaması adına belirtmiş olduğumuz maddelerdeki yiyecek ve içecekleri kesinlikle kullanmamanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here