Hemoroidin Sebepleri

Hemoroidin Sebepleri

Bazı sebeplerle anüste kaşıntıya, ağrıya, rektumda kanamaya sebep olan damarlardır. Diğer bir adı da basurdur. Anüste görülen basınç ile damarlar şişerek dışarıya doğru sarkar ve meme oluşturur. Bu basınç, aşırı kilolar, tuvalet ihtiyacını giderirken ıkınma ve hamilelik dönemlerinde görülebilir. 50 yaş üzeri hemen her yetişkinde görülebilen basur oldukça yaygın bir hastalıktır.

Hemoroidin Sebepleri

Büyük tuvalet esnasında şişen damarlarda yaşanan kanamalar basur hastalarının başlıca şikayetidir. İç ve dış basur olmak üzere ikiye ayrılır. Genellikle iç basur yaygındır. Anüs çevresindeki kaşıntı ve tahrişler, büyük tuvaletten sonra yapılan temizlik esnasında ele gelen memeler ve tuvalet kâğıdına bulaşan kan basurun belirtileri arasındadır.

Basurun nedenleri

Aşırı kilolu, obez insanlarda vücut ağırlığı anüs bölgesine ve buradaki damarlara basınç uygular. Ayrıca şişmanlar düzensiz beslendikleri içinde kabız olma riski taşırlar. Kabızlık ta basura davetiye çıkarır. Kronik kabızlığı olan insanlar büyük tuvaletlerine çıkmak için ıkınırlar. Buda anüs çevresindeki damarlara basınç uygulanması demektir ve basura yol açar. Tam tersi bir durum olan ishal rahatsızlığında da anüs bölgesi tahriş olur ve basura sebep olur. İshalin devamıyla birlikte kanama da görülür.

Meslekleri gereği ağır kaldıran insanlarda basur görülür. Bunun dışında bel problemleri de görülür. Hamilelik döneminde de pelvik damarlar üzerine uygulanan basınçla basur oluşur. Genellikle hamileliğin 28. Haftasından sonra basura rastlanır ancak doğumdan sonra basur sorunu ortadan kalkar. 50 Yaşın üzerindeki kişilerde yaşlanmaya bağlı olarak vücut dokularının da yaşlanmasıyla basur oluşur. Kalıtımsal olarak ailesinde basuru olan kişilerin basur olan ihtimali daha fazladır. Sürekli oturarak çalışanlarda basur riski fazladır. Tuvalette gereğinden fazla oturmakta basurun oluşmasına sebep olur. Ters ilişki anüsteki damarlara zarar verebilir ve hem iç hem de dış basura sebep olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here