Hemoroid Nedir

Hemoroid Nedir ve Hemoroid Tedavisi

Makat toplardamarları genişler ve deforme olur. Böylece o kısımda varis meydana gelir. Makat toplardamar varisine hemoroid denir. Şimdi Hemoroid Nedir ve Hemoroid Tedavisi adlı yazımızı sizler için biraz daha detaylandıralım.

Sağlık kaidelerine uymayan kişilerde makat toplardamarlarında kan toplanır. Önceleri makattan kaşıntı şeklinde kendini belli eder, daha sonra bu toplardamarlar balonlaşır ve şişer. Şişen kısımlarda kan katılaşır ve hemoroid memesi sertleşir. Barsaktan geçen gaita sert olursa, hemoroid memelerine sürter ve onu tahrip ederek yırtılır. Makatta hemoroid memeleri dolayısıyla barsak çapı daralır ve dışarı çıkma zorlaşır. Gaita memeleri yırtarak çıkar. Bu yırtıklardan mikroplar girer ve orada ihtihaplanmalara neden olur.

Bazen içerideki hemoroid memeleri makattan dışarı sarkar. Hemoroid, makattan itibaren 10-20 cm kadar içerilere doğru dağılır.

Gaita, hemoroid memelerini yırtarak kanamalara neden olabilir. Hemoroid memelerine gaitanın yaptığı tazyik sonucu, o kısımda şiddetli ağrılar belirir. Hemoroid, ağrı ve acıdan başka hastanın kansız kalmasına neden olur. Hastanın zaman zaman başı döner ve tansiyonu düşer. Hemoroid de acıdan ürkerek hareketsiz kalmak, tuvalete çıkamamak hatalı olur. Hemoroid memelerinde kan pıhtılaşır ve oradan çıkacak bir pıhtıcık ilerde ki damarın tıkanmasına neden olur. Hemoroid memeleri ve sertleşmiş gaita etkisiyle makatta yarılmalar olur. Buna fistül denir. Çatlayan yerden mikrop girerek iltihaplanır ve o civarda yanmaya neden olur. Fistül, yiyecekler iyi seçme ve pekliği giderme suretiyle zamanında tedavi edilmelidir. İcap ederse ameliyatla geciktirmeden düzeltilmelidir. Aksi hâlde fistül, barsak kanserine neden olabilir. Barsak kanserinin %80’i makata yakın yerde olur ve geriye doğru ilerler.

Hemoroid daha çok sürekli oturanlarda, çok yemek yiyen oburlarda ve karaciğer yetersizliği olanlarda görülür. Soğuk yerlere oturma ve kanın katılaşması, hemoroidi meydana çıkartır veya varolan hemororidi azdırır. Bilhassa aşırı alkol kullananlarda karaciğer bozulur ve şişer. Bu da hemoroide kapı açar. Aşırı antibiotikli ilaç kullanma da hemoroide neden olabilir veya mevcut hemoroidi azgınlaştırır.


Hemoroid Tedavisi

Hemoroidin tek bir nedeni yoktur ve bu nedenle tedavisi tüm etkenlere karşı komple yapılmalıdır. İyileştikten sonra da tekrarlanmaması için gerekli beslenme ve diğer tedbirlere devam edilmelidir.

Hemoroid Hastalarının Beslenmesi

Beslenmenin tüm sağlık yanında damar ve barsak sağlığı ilede yakın ilişkisi vardır. Et, hayvani yağlar, şeker ve şekerli yiyecekler azaltılmalıdır. Alkol ve sigara bırakılmalıdır. Kanın katılaşması önlenmelidir. Bunun için bol çiğ sebze ve meyve yenilmelidir. Yemeklerin fazlaca yenilmesinden kaçınılmalıdır. Tedavi süresince et yenilmemeli veya haftada sadece 2 gün 50-75 gram yenilmelidir.

• Tüm baharatlar ve bilhassa acıbiber ve karabiber gibi acı olanlar ile çay, kahve ve kakao bırakılmalıdır.
• Karaciğer yetersizliği varsa tedavi edilmelidir.
• Asla peklik olunmamalı, bunun için barsaklara dolgunluk ve yumuşaklık veren sebze ve meyveler sofradan eksik edilmemelidir. Peklikte asla sürgün verici ilaçlar kullanılmamalıdır. En iyisi barsaklara dolgunluk ve kayganlık veren agar-agar, keten tohumu, gülhatmi kökü, ebegümeci, semizotu ve pırasa bol bol kullanılmalıdır ve yenilmelidir.

Masaj: Karnın bilhassa kalın barsağın bulunduğu kısımları ile karaciğerin üzerine sabah-akşam 5-10 dakika hafif hafif masaj yapılmalıdır. Haftada 2-3 gün soğuk su ile lavman yapmak çok fayda verir. Banyo küvetine yazın soğuk, kışın az ılık su koyarak haftada 3-4 gün bele kadar bu suya oturmak çok fayda verir.

Tavsiye Bağlantı: Hemoroidin Sebepleri

Hemoroid Şifalı Bitkilerle Tedavi

Meşe: Meyvelerin dışındaki tırnaklı çanak kısmı dövülüp ufalanır. Akşam bir fincan sıcak suya meşe unundan bir kahve kaşığı karıştırılır. 10 dakika sonra süzmeden, bu suya pamuk batırılır ve hemoroidli kısım pamukla 4-5 defa bolca ıslatılır. Hemoroid içerde de varsa, ıslak pamuk içeri sokulur ve gece öyle yatılır. 5-6 gün içerisinde hemoroid ufalır ve varsa makatta çatlak ve yarık iyi olur.

At kestanesi: Meyveleri kurutulup un haline getirilir. Meşe unu gibi kullanılır. Hem hemoroid ağrısını keser ve hem de tedavi eder.

Civan perçemi: Bu bitki de hemoroidi tedavi eder, kanamayı ve ağrıyı keser. 1 fincan sıcak suya 1 kahve kaşığı kuru ve ufalanmış civan perçemi bitkisinden konur 10 dakika sonra meşe gibi kullanılır.

Servi kozalağı: Servinin kartlaşmamış meyveleri kullanılır. Bunlar hemoroid memelerini ufaltır ve zamanla kaybeder, ağrı ve kanamayı da durdurur. Öğütülmüş meyveleri meşe palamudu gibi kullanılır.

Mersin: Mersin meyveleri 1 su bardağı suya 1 yemek kaşığı konur, 15 dakika kaynatıp 20 dakika demlenir, pamuk bu suya batırılarak hemoroidli kısım bolca ıslatılır, tedavi eder ve kanamaları durdurur.

Pırasa: 15 adet pırasanın beyaz kısımları ince doğranır ve 10 litre su içerisinde 15 dakika pişirilir, sonra 30 dakika demlenir, süzülür bir leğene konur ve bu su içerisine oturulur. Her gün bir defa yapılır. 7-8 gün içerisinde büyül iyilik sağlar.

Patates: Çiğ patates havanda hamur haline getirilir ve lapa şeklinde hemoroidli kısma vurulur, ağrıyı geçirir ve zamanla tedavi eder.

• Sebzelerden, pazı, lahana, pırasa, patates yemekleri, barsakları yumuşak tutarak ve kan damarlarını kuvvetlendirerek faydalıdırlar. Ayrıca bol sarımsak ve soğan (çiğ) yiyerek kanın temizlenmesi ve damarların kuvvetlenmesi sağlanmalıdır.
• Meyvelerden, kestane (suda pişmiş) ve kavun faydalıdır. Kestane kara kan damarlarının kuvvetlenmesini sağlar ve hemoroidi önler veya varsa geçirmeye yardım eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here