Hamilelikte Cinsel İlişki Olur Mu

Hamilelikte Cinsel İlişki Olur Mu?

Evli çiftler hakkında en çok merak edilen konulardan birisi hamilelik süresince cinsel birleşme olup olmayacağıdır. Hamilelik süresince cinsel birleşmede herhangi bir problem olmamaktadır. Özellikle bu konuda yeteri düzeyde bilgi veren uzman doktorlar kadının kendisini rahat hissettiği ana kadar cinsel birleşme sağlanabileceğini vurgulamaktadır. Embriyo ana rahmindeki gelişimini sağlarken çiftin cinsel birleşme yaşaması herhangi bir sorun ortaya çıkarmamaktadır. Fakat hamileliğin son dönemlerine yakın cinsel birleşme sağlanmaması önerilir. Fizyolojik olarak cinsel birleşme hiçbir şekilde anne sağlığını etkilemez fakat fiziki olarak yapılabilecek en ufak bir ters harekette bebeğin gelişimi olumsuz olarak etkilenebilir. Bu nedenle hamilelik sürecinde meydana gelecek olan cinsel birleşmelerde çiftin normalde daha fazla dikkatli olması gerekmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sakıncalı Mıdır?

Hamilelik süresince meydana gelebilecek cinsel birleşmede fazlasıyla dikkat edilmesi gerekir. Normal süreçte uygulanan cinsel birleşme eylemleri hamilelik sürecinde uygulanamaz fakat cinsel birleşmenin sağlık açısından bir problemi bulunmamaktadır. Hamile olan kadının cinsel birleşme sırasında dikkatli olması gerekmektedir. Yapılabilecek en ufak bir ters hareket bebeğin gelişimine olumsuz yönde etki edebilir. Bunlar genellikle; düşük riski, kanama, enfeksiyon veya erken doğum riskleri olabilmektedir. En ufak bir zorlama sağlıklı gelişimi olumsuz yönde etkilemektedir.

Tavsiye Bağlantı: Cinsel Yaşam

Hamilelik süresinde daha fazla ortaya çıkan cinsel istek kadını psikolojik olarak yıpratabilir. Bu konuda uzman doktor veya jinekologlar aracılığıyla yeterli düzeyde bilgi alınması en uygun yoldur. Ayrıca bebeğin sağlıklı gelişimi takip edileceğinden herhangi bir sorun olup olmadığı veya ne gibi önlemler alınması gerektiği konusunda yeterli bilgi alma şansınız da olacaktır. Cinsel ilişki sırasında bebeğin sağlıklı gelişimini sürdürebilmesi için partnerin uygun davranışlar sergilemesi ve birbirini yıpratmaması gerekir. Hamilelik sürecinde bu hususlara dikkatle önem verilmelidir. Özellikle hamile olan kadının bu konuda daha detaylı düşünmesi gerekebilir.

Bebek ana rahminde rahim içi sıvılar ile birlikte gelişimini sürdürür. Bu sıvılar herhangi bir cinsel ilişki sırasında bebeği yüksek oranda korur. Fakat bebeğin gelişimini olumsuz etkileyecek çeşitli nedenler ortaya çıkabilir. Partnerin birbirini yüksek oranda zorlaması veya cinsel ilişkiyi farklı boyutlara taşıması bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle cinsel ilişkiye girecek olan çiftlerin yüksek oranda dikkatli olması gerekmektedir. Uygun şartlarda birleşme sağlanmalı ve çiftlerin birbirini uyarması gerekmektedir. Hamilelik sırasında cinsel ilişki yaşanmasının uygun davranışlar dahilinde herhangi bir riski bulunmamaktadır. Uzman doktorlardan yardım alarak bu konuda ne yapmanız gerektiğini daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Hiç hamile kalmadım fakat sanırım 6. ay’a kadar cinsel ilişkiye girilebiliyor diye biliyorum, tabii yanlışta biliyor olabilirim. Çocuğun hayatını riske atmamak adına en güzeli hamileyken cinsel ilişkiye girmeyeceksin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here