Günlük Vajinal Akıntı

Günlük Vajinal Akıntı Normal Mi?

Kadınların birçoğunda sıklıkla görülen rahatsızlık türlerinden birisi olan vajinal akıntı sorunu belirli periyotlar ile kendisini tekrara edebilmektedir. Günlük Vajinal Akıntı Normal Mi? Yazımızı biraz daha detaylandıralım.

Uzman Jinekolog Ebru Zülfikaroğlu‘nun konu hakkındaki değerlendirmeleri dahilinde vajina akıntının ne gibi rahatsızlıkları çağrıştırdığınız ve yaşanan bu durumun önüne nasıl geçileceğini anlatacağız. Vajinal akıntı durumu birçok kadının yaşadığı sağlık problemlerinden birisidir. Normal görülen bu problem ilerleyen zamanlarda daha ciddi sağlık problemlerini ortaya çıkarabilir. Bu nedenle vajinal akıntılarda uzman doktorlardan yardım almak en uygun seçenektir.

Uzman Jinekolog Ebru Zülfikaroğlu konu hakkında değerlendirme yaparak kadınların endişelerini bir nebze olsun dindiriyor. Ebru Zülfikaroğlu’nun beyaz, şeffaf akıntının her kadında görülebilen normal bir durum olduğunu vurgulaması birçok kadının içini rahatlatmıştır. Floranın normal ve sağlıklı olduğuna işaret eden vajinal akıntılar sağlık problemi olarak görülmez. Ancak bu tür gelişmeler yakından takip edilmelidir. Her ne kadar vajinal akıntılar genital organ tarafından üretilen bir sıvı olsa da bu tür akıntılarda gelişmeler takip edilmelidir. Vajinal akıntı şeklen adet döngüsünün hormonal değişikliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu daha sık ve yoğun olabileceği anlamına gelmektedir. Akıntının görünüm ve kokusu farklılaştığı anda doktora görülmek gerekir.


Tavsiye Bağlantı: Adet Düzensizliğinin Nedenleri

Akıntı Sonrasında Uygulanabilecek Yöntemler

Vajinal Akıntı Yöntemleri

Vajinal akıntı ile karşı karşıya kalındığı süreçte vajinal hijyenin tam olarak sağlanması gerekir. Bu nedenle genital bölge daima kuru ve temiz bırakılmalıdır. Vajinal akıntılar sık sık meydana geliyorsa iç çamaşırın ıslanmasından dolayı bölgenin kuru kalması mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda önlem alınmalı ve bölge temizlenerek kurutulmalıdır. Gerektiği takdirde iç çamaşırın günden güne değiştirilmesi önerilir. Yoğun tempoda çalışma hayatına sahipseniz iç çamaşırınızın günlük olarak değiştirilmesi mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda ped kullanımı önerilir. Ped kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise sürekli olarak ped değişiminin sağlanması gerektiğidir. Vajinal akıntı sonrasında düzenli olarak ped değiştirilmelidir.

Uzman Doktor Ebru Zülfikaroğlu vajinal akıntı konusunda birçok öneride bulunmuştur. Bunlardan en önemlisi ise kullanılan pedlerin kaliteli olmasıdır. Pedler genital bölge ile direk temas içerisinde olan malzemelerden birisidir. Bu nedenle ped seçiminde bölgenin kuru ve temiz kalmasını sağlayabilecek ürünler kullanılması gerektiği vurgulanır. Uzman doktor konu ile ilgili olarak günlük pedlerin ideal ürün olduğunu vurgulamıştır. Günlük pedler nefes alan yapıya sahip olduğu için bölgenin kuru kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda vajinanın florasını bozmazlar. Dermatolojik testlerden geçirilen günlük pedlerin vajina çevresin en uygun hizmeti sunduğu bilinmektedir. Günlük ped modelleri uygun fiyatlarla alınabilir ve kullanılabilir.

Günlük ped kullanımının dışında vajinal akıntıların sıklaştığı süreçte uzman doktora gözetiminde olmak gerektiği vurgulanmıştır. Uzman doktora şikayetlerinizi tam ve doğru bir şekilde aktardıktan sonra yapılacak testlere girmeli ve sonuçları yakından takip etmelisiniz. Bu konuda hizmet veren birçok tedavi merkezi bulunabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here