Grip ve Soğuk Algınlığı

Grip ve Soğuk Algınlığı Karıştırılmamalıdır

Kış aylarında sıklıkla başımıza gelen 2 rahatsızlık türünden birisi olan grip ile soğuk algınlığı sürekli olarak birbiriyle karıştırılır. Hatta ikisinin aynı hastalık olduğu ifade edilmekle birlikte hiçbir farklılık göstermediği vurgulanır. Fakat iki hastalık birbirinden tamamen farklıdır. Sadece reaksiyonları aynı olan bu 2 hastalıktan korunmak için vücut direncimizin yüksek olması gerekir. Vücudumuz bu hastalıklarla savaşamayacak düzeyde ise kış ayları sizin için kabus gibi geçebilir. Bu nedenle dikkatli olmanız gerekir.

Özellikle hamile kadınlarda gebeliğin ilk 3 ayı ve doğum sonrası ilk ay grip ve soğuk algınlığından kaçınılması gerekir. Gebelik süresince grip olmak düşük riskini arttırabilir. Aynı zamanda erken doğum ihtimalini kuvvetlendirir ve normal şartlarda doğum yapma olasılığınız azalabilir. Bu nedenle hamile bayanlar başta olmak üzere tüm bireylerin vücut direncini arttırması ve kan basıncının düşmemesine izin vermemesi gerekir. Aksi takdirde basit bir hastalık olarak görülen grip kalıcı hasarlar oluşturabilir.

Tavsiye Bağlantı: Kalbin Korunması

Grip ve Soğuk Algınlığından Korunmak

Özellikle doktorların sürekli olarak vurguladığı iki ayrı hastalık türünün de birbiri ile benzer birçok yönü vardır. Hastalığın ortaya çıkış şekli, hastanın vücuttaki reaksiyonları ve hastalığın gidişatı birbirine fazlasıyla benzer. Bu nedenle insanların iki farklı hastalık türünü birbiri ile karıştırması doğaldır.

Özellikle yaşlılarda sıklıkla görülen bu hastalık, yaşlıların metabolizmasının yavaş çalışması ve dirençsiz olması nedeniyle onları daha kolay etkilemekte ve hastalığı daha ağır geçirmesine neden olmaktadır. Grip veya soğuk algınlığı hastalıklarından hangisini geçirirseniz geçirin hastalık sürecinde işinizi kolaylaştıracak formülleri uygulamayı unutmayın. Bunlar çeşitli vitamin takviyeleri, bitkisel kürler, doğal şifa grubundaki bitki çayları, kuru baklagiller ve temel gıda maddesi olarak bilinen su vb. besin takviyeleridir.

Gripten korunmak için aşı yapılabilir fakat soğuk algınlığından korunmak için vitamin destekli toz ilaçlar kullanılmaktadır. Grip aşısının yanı sıra hastalığı kolay bir şekilde atlatabilmeniz için vücudunuzdaki eksik besin ve gıda ürünlerini düzenli olarak almanız gerekir. Bunların hangi besin grupları olduğu konusunda uzman doktorlardan bilgi alabilmeniz mümkündür. Soğuk algınlığında da aynı yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Grip veya soğuk algınlığına yakalandıysanız ilk olarak sağlıklı koşullarda bulunduğunuzdan ve yeteri kadar dinlendiğinizden emin olun. Eğer hastalığın başlangıç süresinde kendinize vakit ayıramıyorsanız hastalığı atlatmanız daha zor hale gelebilir. Yeteri kadar dinlenerek metabolizmanızın normal düzeyde çalışmasını, kan basıncınızın normal değerlerde olmasını ve yeterli takviyeler yardımıyla direncinizin artmasını sağlayabilirsiniz. Hastalığınızı teşhis etmek ve uygun yöntemler ile tedavi olmak için size en yakın doktora giderek muayene olabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Grip ile soğuk algınlığının neredeyse karıştırmamak mümkün değil gibi sonuçta grip ile soğuk algınlık belirtileri birebir oluyor hapşırma olsun öksürme burun akıntısı gibi ben şahsen bunları ayırmakta zorluk çekiyorum.Bazı insanlar ayırabiliyor fakat ben genelde doktora gitmeniz tavsiye ediyorum çünkü kimse kimsenin işini yapmamalı sizin işinizi doktor yapıyor mu? Yapmıyor sizde doktorun işini yapmayın kendiniz için

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here