Göz Altı Torbaları Neden Oluşur

Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

Göz Altı Torbalarından Kurtulmak Mümkün Mü?

Birçok insanda göz altı torbası oluştuğu gözlemlenebilir. Göz altı torbalarının oluşması ilk aşamada estetik görünümü bozduğundan dolayı bireyi psikolojik olarak yıpratır. Birçok insanda kolay bir şekilde oluşan göz altı torbaları ile ilgili çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Göz altı torbaları ile ilgili izlenebilecek tedavi yöntemleri kolay bir şekilde uygulanabilen yöntemler arasında yer alır. Görüntü rahatsızlığı yaratan göz altı torbaları aynı zamanda birçok hastalığın habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda uzman doktor gözetiminde muayene olmak en uygun seçenektir. Herhangi bir uygulama yapmadan önce doktora danışılması gerekir.

Göz altı torbaları genellikle yorgunluk, aşırı stres ve bununla birlikte genetik etmenler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Aşırı stresli yaşantınız varsa veya her gün aynı orantıda kendinizi yoruyorsanız göz altı torbalarının oluşması için uygun koşulları sağlıyorsunuz. Eğer bu tür olumsuz etmenleri hayatınızdan çıkarırsanız göz altı torbalarınızın oluşumu ve gelişimini önleyebilirsiniz. Fakat bunun tedavi yöntemleri yaşam kaliteniz ile alakalı değildir. Tedavi yöntemleri birbirinden farklılık gösterebilen çeşitli yöntemler ile bireyin düzenli olarak uygulayabileceği seçeneklere sahiptir.

Tavsiye Bağlantı: Burunda Sivilce Tedavisi

Göz Altı Torbalarının Oluşumu ve Yok Edilmesi

Göz altı torbaları gözün alt kısmında bulunan yağ keseciklerinin fıtıklaşması ile oluşur. Yağ keseciklerinin göz çevresinde tampon görevi gördüğü bilinmektedir. Fakat zaman içerisinde yağ dokusu üzerindeki bağ gevşer ve bölgedeki kaslar kasılmaya başlar. Bu kasların uzun süreli kasılması ile göz altı torbaları meydana gelir. Kasların kasılmasını ve yağ dokusunun gevşemesi sağlayan etmenler ise yukarıda saydığımız gibi stres ve yorgunluktur. Fakat bunun başlıca nedeni genetik yapıdır. Annenizde veya babanızda böyle bir rahatsızlık bulunuyorsa sizde de görülme olasılığı çok yüksektir ve sıklıkla orta yaşlarda belirginleşir.

Göz altı torbalarından kurtulmak için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Bunlar arasında en pratik olan ve kolay bir şekilde uygulanabileni göz maskesidir. Soğuk maskeler göz altı kaslarını daha sıkı hale getirir ve göz altı torbalarının toplanmasını sağlar. Aynı zamanda rahatlık hissi verir. Günlük 10 ile 15 dakika arasında bu maskelerin uygulanması yeterlidir. Fakat bu uygulamayı ilk aşamalarda yapmanız uygundur. Yani göz altı torbaları hafif bir şekilde belirginleşmişse uygulayabilirsiniz.

Maske dışında uygulayabileceğiniz yöntemler arasında sebze dilimleri bulunmaktadır. Bazı sebzeler göz altına oldukça iyi gelir ve zaman içerisinde yok olmasını sağlar. Bunların başında ise salatalık gelir. Sebzeler ile birlikte soğuk çay veya papatya çayı istenilen etkiyi yaratır.

Herhangi bir tedavi yöntemi uygulamadan önce muayene olmak en etkili sonuçları verir. Çünkü bazı durumlarda göz altı torbaları böbrek ve hormonal rahatsızlıkların belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir. Bu konuda net bir tanı konulması sizi olası kötü sonuçlardan kurtarır ve daha etkili yöntemlerin kullanılmasına olanak sağlar.

1 Yorum

  1. Göz altı torbaları estetik olarak bütün görüntünüzü bozabilecek bir yeteneğe sahip ama göz altı torbalarından kurtulmak kolay göz altı torbalarının neden oluştuğunu öğrenip tekrar etmemelerini sağlayabilirsiniz. Göz altı torbalarını bu makalede yazanlar gibi yöntemlerle yok edebilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here