Fazla Güneşlenme

Fazla Güneşlenme

Fazla güneşlenme, güneşli bir alanda fazla kalmaktır. Fazla güneşlenme, birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Uzun süre korumasız bir şekilde güneş altında kalındığı zaman, cilt kanseri, güneş yanığı, güneş çarpması, vücutta lekelerin artması, cildin kırışarak yaşlanması ve kötü görüntüye yol açması gibi birçok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Bir kaç yıl öncesine kadar güneşlenmek ve bronzlaşma, esmer bir tene sahip olmak favori iken, günümüzde birçok olumsuzluklarla birlikte anılmaya başlamıştır.

Güneş, aslında doğal D vitamini kaynağı olması sebebiyle hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Fakat fazla güneşlenmenin yol açtığı sorunlar da yadsınamaz bir gerçektir. D vitamini alabilmek için günde 20-25 dakika arası güneşlenmek yeterlidir. Güneşlendiğimiz zamanlarda ultraviyole ışınlarının etkisinden korunabilmek için, koruyucu bir güneş kremi şarttır. Gölgede olsak dahi, dışarıda bulunduğumuz zamanlarda güneş kremi kullanmak şarttır. Ayrıca, güneş gözlüğü ve şapka kullanarak güneşin etkisini azaltmış oluruz. Ultraviyole ışınları özellikle çocuklar ve açık tenli insanları etkilemektedir. Güneşin yoğun olduğu saatler; 10.30-16.30 saatleri arasında fazla güneşte kalmamaya özen göstermeliyiz.

Tavsiye Bağlantı: Vitaminlerin Görevleri Nelerdir

Fazla güneşlenme

, konusunda dikkatli olunduğu takdirde bir sorun yaşanmayacaktır. Evden çıkmadan önce güneş kremini en az 15-20 dakika öncesinden sürmek hasarı azaltacaktır. Dışarı çıkmak zorunda kaldığımız öğle saatlerinde ise gölge olan yerlerde durmak, yararımıza olacaktır. Çocuk, yaşlı ve açık tenli kişiler özellikle güneşin yoğun olduğu öğlen saatlerinde dışarıya çıkmamaya özen göstersinler. Yaşlı kişilerde tansiyon ve kalbi olanlar mümkün oldukça hiç dışarıya çıkmasınlar. Fazla güneşlenme, kişilerin ilerideki yaşamlarında da sorun çıkartır. Özellikle güneş lekeleri, kolay kolay geçmeyerek kişinin psikolojisini bozarlar. Ciltte, kötü görüntülere sebep olurlar. Bu da kişilerde ruhsal ve psikolojik travma yaratabilmektedir. O yüzden mümkünse fazla güneşlenmeyin, sağlığınızdan olmayın.

Eğer güneşin altında çok kalıp fazla güneşlenirseniz bu birçok rahatsızlığa da sebep olur. Bunlardan bazıları; kusma, ishal vb. hastalıklardır. Elinizden geldiği kadar güneş altında fazla kalmayın. Birçok tatilcinin aslında yaptığı en büyük hatalardan birisidir bu durum, çünkü yılda 1 hafta tatile kaçan insanlar genel de bu hataya çok kolay düşüyorlar. Sağlığınız sizin için değerlidir, lütfen fazla güneşlenme olayını dikkate alalım.

1 Yorum

  1. Fazla güneşlenmeni travma gibi sorunlara yol açtığını yeni öğrendim bunun için teşekkür ederim. Fazla güneşlenmenin bir diğer zararı ise güneşlenirken biçimsiz güneşlenme ile cildinizde kalıcı bir komik görüntüler oluşabilir. Atıyorum kolye gibi materyal ile güneşlenirseniz o kolyenin olduğu yer bembeyaz kalırken geriye kalan kısımlar ise bronzlasacak ve komik bir görüntü oluşacak. Bunun için güneşlenirkrn dikkat edin böyle şeylere

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here