Evlilik Terapisi Nedir

Evlilik Terapisi Nedir

Eşlerin evlilik hayatı boyunca yaşadığı psikolojik durumlar pozitif ve negatif olarak birbirinden ayrılabilir. Bazen sorunsuz evlilik yürüten eşler bile çeşitli zamanlarda farklı sorular ile birbirini rahatsız edebilir. Eşlerin arasında bulunan iletişimin sağlıklı olabilmesi, evliliğin ömrünü belirleyen en önemli unsurlardan birisidir. Evlilik terapisi ise olumsuz durumlarda devreye giren önemli bir eylemdir. Uzman terapistler tarafından çiftlere uygulanan evlilik terapisi var olan sorunların kısa süre içerisinde ortadan kalkmasına vesile olur. Evlilik Terapisi Nedir? Yazımızı biraz daha detaylandırıp anlatalım.

Evlilik terapisi genellikle eşler arasında yaşanan huzursuzluk, tatsızlık, evlilik ile ilgili sorunlar ve maddi manevi sorunların oluşturduğu negatif havayı ortadan kaldırır. Bu terapi çiftlerin birbirini daha iyi anlaması, sorunlarını nasıl çözebileceğini öğrenmesi ve çiftlerin birbirine nasıl davranması gerektiği vurgular. Terapi alan çiftlerin birbirine karşı daha anlayışlı ve ılımlı yaklaşıma sahip olduğu gözlemlenmiştir. Böylece evliliklerde psikolojik yaklaşımın ne kadar değerli olduğu gözler önüne serilmektedir.

Eşlerin yaşadıkları sorunlarda ne yapacağını bilmemesi ve çeşitli problemler ile baş edebilmek için mücadele içine girmesi daha büyük sorunları ortaya çıkarabilir. Özellikle yeni evlilerde sıklıkla görülen bu durum, birbirini henüz yeni tanımaya başlayan çiftlerin sıklıkla yaşadığı durumlardan birisidir. Hiçbir destek almadan sorunlarla kendi başlarına mücadele etmeyi tercih eden çiftler ya bu sorunları çözemez ya da sürekli olarak ertelemek zorunda kalır. Ertelenen sorunlar ise ileride daha büyük problemlere yol açabilir.

Tavsiye Bağlantı: Kaygı Bozukluğu (Anksiyede)

Terapistlerin değerlendirdiği negatif durumlar neticesinde sorunlara nasıl yaklaşılacağı ve sorunların nasıl çözümleneceğini bulmak daha kolaydır. Çünkü çiftlerin kendi içinde yaşadığı problemlere farklı pencereden bakmak her zaman daha uygun çözümleri bulmak adına önemli bir davranış olmuştur. Özellikle evlilik terapistinin çiftler ile yaptığı empati, çözüm getiren en önemli uygulamalardan bir tanesidir. Evlilik terapisi aldıktan sonra birçok çiftin kendisini daha iyi hissettiği ve bakış açılarının değişime uğradığı gözlemlenebilir.

Evlilik terapisi alarak sadece sorunlarınızı değil çeşitli problemleri de çözümlemek mümkündür. Özellikle maddi ve manevi problemlerin dışında çiftlerin birbirinden beklediği davranışlar ve ilgi farklı boyutta tartışma konuları ortaya çıkarabilmektedir. Bu noktada devreye giren terapistler, karşı tarafın düşünce yapısını irdeleyerek çiftlerin bu sorunu nasıl aşabileceğini çözümleyebilmektedir. Terapistlerin vermiş olduğu bilgiler neticesinde evlilik ile ilgili sorunlarınızı tamamen çözümlemeniz mümkündür.

Evlilik terapistine gitmeden önce sorunun kaynağını tam olarak belirlemeniz gerekir. Aksi takdirde sorununuzu karşı tarafa anlatamaz ve sorunu nasıl çözümleyeceğinizi bulamazsınız. Evlilik terapisi aldıktan sonra kendinizi daha iyi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here