Ev İşi Yapan Kadınlar

Ev İşi Yapmak Kadınları Rahatlatır Mı?

Gün içerisinde psikolojik değişimler yaşayan ve gün boyu stresli bir yaşam sürdüren kadınlar genel olarak mutsuz olmakta ve yeteri kadar ilgi görmediği takdirde bunalıma varan sonuçlarla karşı karşıya kalmaktadır. Fakat bu sağlık sorununun çözümünü kendi kendimize bulmak mümkün değildir. Her ne kadar bunalıma girmek veya stresli bir yaşam sürdürmek psikolojik olarak kişiyi yıpratıyor olsa da çözüm aramak için uzmandan destek almak gerekebilir. Ev İşi Yapmak Kadınları Rahatlatır Mı? Sorusunun cevabını sizler için biraz daha detaylandıralım.

Ancak Türk toplum örf ve adetlerine göre kadınları iş yükümlülüğünün bazı konularda psikolojiye iyi gelen yanları olduğu tespit edilmiştir. Özellikle ev hanımlarının ev temizliği gibi bir iş yükümlülüğünün olması var olan streslerinden uzaklaşması için bir fırsattır. Her ne kadar iş yapmak sıkıcı gelse de kafa dağıtmak için ev işi yapmak ideal çözümdür.

Ev hanımlarının ev işi yaparken kafalarını dağıttığı ve problemlerinden yüksek oranda uzaklaştığı gözlemlenmiştir. Fakat yapılan araştırmalar bu durumun zıttı olan sonuçları da doğurduğunu göstermiştir. Kadınların sadece üzüldüğü için ev işine kendini verdiği gözlemlenmiştir. Her ne kadar toplumda kalıplaşmış fikir olarak görülse de ev kadınlarının alışveriş yapması psikolojiyi rahatlatan bir durum olarak bilinmektedir. Ev işi ise buna benzer bir durumdur. Stresli ve üzüntülü bir gün geçiren kadının hiçbir şey yapmadan eylemsiz bir şekilde sabit konumda durması ve sürekli sorunlarına odaklanması asıl problemlerin başlangıç noktasıdır. Bu nedenle ev işleri yaparak kafa dağıtma yolunu seçmek ideal yöntemlerden birisi olarak gösterilmektedir.


Tavsiye Bağlantı: Kişilik Nedir? Kişilik Yaklaşımları Nelerdir?

Ev İşi Yapmak Depresyona Çözüm Mü?

Ev İşi Yapan Kadınlar-1

Ev işi yapan kadınlar yeteri düzeyde psikolojisini rahatlatır. Özellikle bunu keyifli bir hale getiren kadınların sağlık yönünden daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Ancak depresyon boyutuna gelen ve sürekli olarak daralma hissine kapılan ev hanımlarının ev işi yapması ideal çözüm değildir. Kadınların bu konuda yalnız bırakılmaması ve destek olunması gerektiği önemli bir gerçektir. Ev hanımlarına destek olabilmek için onları yalnız bırakmaktan ziyade sorunlarını dinlemek ve olabildiğinde sorunlarını paylaşmak gerekir. Bu konuda en önemli görev eşlerine düşer. Her gün stres altında yaşam sürdüren ve depresyona girme noktasına gelen kadınlar bir süre sonra daha ciddi sorunlarla boğuşmak zorunda kalabilir. Kadının bunu kendi kendisine çözmesine izin verilmemelidir.

Üzüntülü kadınların ev işi yaparak farklı noktalara odaklanma ihtiyacı her türlü eylem ve konu için geçerliliğini sürdürür. Çünkü ev işi yaparken yapılan işe odaklanma ihtiyacı nedeniyle beyin var olan sorundan süratle uzaklaşır. Haliyle ev işinin sürekli yapıldığı görülebilir. Ancak böyle bir öneri yapmakta mümkün değildir. Ev işi ile çözüm arayan kadınlar yanlış tercihte bulunmuştur. Belirli aralıklarla bu yöntem kullanılabilir ancak sürekli tekrar ettiği takdirde bu daha farklı sağlık sorunlarını ortaya çıkaracaktır. Depresyon için çözüm olmasa bile psikolojinin olumsuz etkilenmemesi amacıyla belirli aralıklarla ev işlerine odaklanmak mümkün olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here