Erkeklerde Kısırlığı Tetikleyen Faktörler

Erkeklerde Kısırlığı Tetikleyen Faktörler

Kısır olma durumu hem kadın hem de erkekler için en büyük sorunlardan birisidir. Bu nedenle beslenme şekillerinden tutun yaşam tarzına kadar birçok etmen kişinin sağlığı açısından önem taşıdığı gibi kısır olup olmama durumunu da etkileyen faktörlerden birisidir. Her canlıda böyle bir risk olduğu gibi kısır olmamak için dikkat edilmesi gereken durumlarda mevcuttur. Fakat fazla kilo ve obezite durumu erkeklerin kısır olmasını sağlayan en önemli faktörlerden birisidir.

Sağlıklı bir çocuk dünyaya getirebilmek için sağlıklı birey olmak gerektiği yadsınamaz bir gerçektir. Bu nedenle erkeklerin fazla kilolarına dikkat etmesi gerekir. Ayrıca obezite seviyesinde erkeklerin bir an önce tedavi sürecine başlaması gerekir. Aksi takdirde sadece kısırlık yaşama problemi değil birçok sağlık sorunu ile mücadele etmesi gerekebilir. Bu nedenle fazla kilolardan kurtulmalı ve obeziteden kaçınmak gereklidir. Erkeklerin bu konuda destek alabileceği birçok nokta bulunmaktadır.

Tavsiye Bağlantı: Tüp Bebek Fiyatları Nedir?

Kilo Problemi Olan Erkeklerdeki Riskler

Kilo problemi olan birçok insan çeşitli riskler ile karşı karşıyadır. Özellikle üreme konusunda önemli bir etken olan kilolar, erkeklerde kısırlık gibi rahatsızlıkları tetikler. Fazla kilonun erkeklerde östrojen hormonunu arttırdığı gözlemlenmiştir. Erkeklerde testeron hormonu kadınlarda ise östrojen hormonu baskındır. Vücut Kitle Endeksi (VKİ) fazla olan insanlarda hormonal denge bozukluğu yaşanır. Bu nedenle kilo problemlerinin kısa süre içerisinde çözümlenmesi ve tedavi sürecine başlanılması gerekir.

Fazla kilolar testesteron, gonadotropin ve seks hormonlarını bağlayan proteinin azalmasına neden olur. Bu kadınlar içinde aynı tepkimeyi veren durumlardan birisidir. Özellikle erkeklerde bu gibi durumlar yaşandığı takdirde östrojen hormonu aktif olarak artış gösterir ve bu durumda kısırlık riski bir hayli artar. Hormonal dengesizlikler sonucu ortaya çıkan kısır olma durumu ile baş edebilmek için fazla kilolarla savaşmak gerekir. Yapılan bir araştırma sonucuna göre spor yapan erkeklerin spermlerinin, spor yapmayan erkeklere göre daha kaliteli olduğu ortaya çıkmıştır. Haliyle kilo problemlerinizle savaşmak için spor yapmanız önerilir.

Fazla kilolu erkeklerin testis bölgesindeki fazla kilolar bölgesel olarak sıcaklığı arttırır ve sıcaklığın arttığı noktada sperm üretimi zayıflar. Haliyle fazla kilolar doğrudan sperm üretimini azaltır. Sperm üretiminin azaldığı durumlarda kısırlık seviyesine gelmeden önce daha önemli problemler ortaya çıkabilir. Fakat sağlıklı bir birey olmak ve çocuk sahibi olabilmek istiyorsanız fazla kilolarınızla savaşmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kısır olma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Fazla kilolu erkeklerin bu konuda uzman diyetisyenlerde kolay bir şekilde destek alması mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here