Kısırlığı Engelleyen Besinler

Erkeklerde Kısırlığı Önleyen Besin Türleri

Yaşam boyunca erkeklerin ve kadınların kendilerine özgü endişeleri bulunabilmektedir. Erkeklerin endişelerinden en büyüğü ise kısır olmaktır. Bu zaman içerisinde gelişen bir durumdur. Çeşitli fonksiyonlara bağlı olarak gelişen ve büyük bir tehlike arz kısırlık önemli sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Erkeklerin en önemli problemlerinden birisi olan kısırlık ile ilgili olarak yapılan araştırmalar sonrasında uzmanların bazı önerilerde bulunduğu gözlemlenmiştir. Uzman hekimler kısırlıktan uzak durmak için uygun besinlerin tüketilmesi gerektiği ve besin gruplarının da rahatsızlığın gelişimini engellediğini vurgulamıştır. Tüketilen besin grupları kısırlık gelişimini engellediği gibi sağlıklı yaşam sürdürmek içinde son derece ideal seçeneklerden birisidir.

Uzman doktorların yapmış olduğu analizler sonucunda bir yıllık düzenli ilişkiye girdiği halde çocuk sahibi olamayan çiftlerden herhangi birisinde kısırlık olma olasılığının yüksek olduğu vurgulanmaktadır. Net olarak nedenleri bilinmeyen kısırlık birçok seçeneğe bağlı olmak üzere gelişim gösterebilir. Kısırlık ile ilgili uygun çalışmalar yürüterek kısa süre içerisinde rahatsızlığın önüne geçmek mümkündür. Fakat kısırlığa benzeyen; sperm fonksiyon bozukluğu, varikosel rahatsızlıklar, enfeksiyonlar, sperm kanal darlığı veya kanal iltihaplanması, hormonal bozukluklar ile genetik faktörler net olarak çözümlenememiş rahatsızlıklardandır. Çeşitli tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlıkları atlatmak mümkün olsa bile tanı koyulma süreci bir hayli uzun sürebilmektedir.


Tavsiye Bağlantı: Jinekomasti Nedir?

Kısırlık Gelişimini Engelleyen Besinler

Kısırlığı Engelleyen Besinler-1

Bilindiği üzere yağlı beslenme insan sağlığı açısından ciddi anlamda risk barındırmaktadır. Bununla birlikte yağlı besin takviyesi obezite gibi rahatsızlıkları tetikler.Sağlıksız beslenme vücudun metabolizmasını bozduğu gibi sperm kalitesini de etkiler. Sperm kalitesinin olumsuz yönde etkilenmesi ile kişi kısırlık gibi tehlikeler ile karşı karşıya kalabilir. Trans yağ asitleri, doymuş yağlar ve birçok zararlı yağ türü metabolizmayı etkileyen gıdalardandır. Spermlerin moleküler yapısı bu tür beslenme şekline sahip kişilerde tamamen bozulabilir. Ayrıca çocuk sahibi olan şahıslarda bebeğin gelişiminin olumsuz yönde etkilendiği görülebilir.

Sperm kalitesini olumsuz yönde etkileyen besin türleri; salam, sosis, sucuk, bol yağlı et, soya ürünleri, tatlılar ve işlenmiş et olarak sıralanmaktadır. Bu tür gıda ürünleri tüketilmemeli, tüketildiğinde ise buna sürekli olarak devam edilmemelidir. Aynı zamanda kişinin belirli bir diyet listesi hazırlaması ve bu ürünlere listede yer vermemesi önerilir.

Kısırlığın gelişimini engelleyen besin grupları ise şu şekildedir;

• Kırmızı et ve et ürünleri başta olmak üzere kuzu eti tercih edilebilir. Sıklıkla tüketilmemelidir.
• Süt ve süt ürünleri tercih edilebilir. İdeal ölçüde tüketilmelidir.
• Balık ve deniz ürünleri tercih edilebilir. Sıklıkla tüketilmemelidir.
• Organik kümse hayvanları tercih edilebilir. Belirli oranda tüketilebilir.
• Sebze ve meyve grupları muhakkak eksik edilmemelidir ve her gün tüketilmelidir.
• Buğday ve buğday ürünleri belirli aralıklarla takviye olarak kullanılabilir.
• Brokoli, karnabahar, susam, yer fıstığı gibi ürünler belirli aralıklarla tüketilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here