Erkeklerde İdrar Kaçırma

Erkeklerde İdrar Kaçırma

İdrar nasıl çalışır?

Böbreklerden sızan kan sonucunda oluşan idrar idrar yolundan vücuttan atılmak üzere gider ve idrara ulaşır. İdrar sperminin görevi, böbreklerden alınan idrarı, uygun zamanlarda ve alet boşaltılıncaya kadar düşük basınçla depolamaktır. İdrarın idrarın sonunda depolanması ve periyodik olarak boşaltılması, kendi kendini tekrarlayan olayların zinciridir. Normal bir erişkin idrar, düşük basınç altında yarım litrelik bir idrarda birikebilir. Bu arada, idrar kesesinin çıkışında bulunan sfinkter adı verilen kas grubu, idrar kesilmesini ve idrar kaçışını önler. İdrar boşaltılırken idrar kaçırma olayı büzülürken sfinkter rahatlar ve idrar ağzını açar ve böylece idrar dışarı atılır.

Üriner sistem enfeksiyonu (İYE) nedir?

İYE, idrar yolunuzun içine giren bakterilerden kaynaklanır. İdrar yolunuza giren bakterilerin çoğu idrar yaparken ortaya çıkar. Bakteriler idrar yolunuzda kalırsa bir enfeksiyon alabilirsiniz. Üriner sisteminiz böbreklerinizi, üreterlerinizi, mesane ve idrar yollarını içerir. İdrar böbrekleriniz de yapılır ve üreterler den mesaneye akar. İdrar, mesaneye idrar yolundan geçer. Mesane ve idrar yollarını da içeren alt idrar yollarında bir İYE daha yaygındır.

Bir ĐYE riski neyi arttırır?

Üriner kateter veya kendi kateterizasyon
İdrar kaçırma (idrar kaçırma kontrolü yapamayacağınız)
İdrar yolu sorunları, örneğin daralma, böbrek taşları veya mesanenizi tamamen boşaltamamanız
Sünnet olmaz
Geçmişteki İYE veya idrar yolu ameliyatı
Yaşlılık yaşı
Obezite veya diyabet

Bir İY’nin belirtileri ve belirtileri nelerdir?

Her zamankinden daha sık idrara çıkma, idrar kaçırma veya idrar yapmak için uyanmak
İdrar yaparken ağrı veya yanma
Alt karın ya da sırtınızdaki ağrı ya da basınç
Kötü kokan idrar
İdrarda kan

Bir İYE teşhisi nasıl konur?

Doktorunuz belirtilerinizi ve belirtilerinizi soracaktır. Sağlayıcınız ağrınız olup olmadığını kontrol etmek için karınıza, yanlarına ve sırtlarına basabilir. İdrarınız enfeksiyona neden olabilecek bakteriler için test edilecektir. Sıklıkla ĐYE’leriniz varsa, nedeni bulmak için başka testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bir İYE nasıl tedavi edilir?

Antibiyotikler bakteriyel bir enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olur.
İdrar yaparken ağrı ve yanmaları azaltmak için ilaçlar verilebilir. Ayrıca, sık idrara çıkmanız gereken duyguyu azaltmaya yardımcı olacaklardır. Bu ilaçlar idrarınızı turuncu veya kırmızı yapacaktır.

Bir İY’yi önlemek için ne yapabilirim?

Mesanenizi sık sık boşaltın. İsteğinizi hissettiğinde mesaneyi boşaltın ve boşaltın. Idrara uzun süre kalmayın.
Doğrudan sıvıları içirin. Her gün ne kadar sıvı içeceğinizi ve hangi sıvıların sizin için en iyi olduğunu sorun. Bakterileri boşaltmaya yardımcı olması için normalden daha fazla sıvı içmeniz gerekebilir. Alkol, kafein veya narenciye suları içmeyin. Bunlar mesaneyi tahriş edebilir ve belirtilerinizi artırabilir. Sağlık uzmanınız, bir İYE önlemeye yardımcı olması için kızılcık suyu önerebilir.
Seks yaptıktan sonra idrar. Bu, seks sırasında geçen bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olabilir.
Pelvik kas sıklıkla egzersiz yapın. Pelvik kas egzersizleri, idrara çıkma işlemine başlamanıza ve durdurmanıza yardımcı olabilir. Güçlü pelvik kaslar, mesaneyi daha kolay boşaltmanıza yardımcı olabilir. İdrar tutmaya çalışıyormuş gibi bu kasları sıkıca 5 saniye sıkıştırın. Ardından 5 saniye dinlenin. 10 saniye sıkmak için yavaş yavaş çalışın. Günde 15 tekrarlama içeren veya yönlendirildiği şekilde 3 set yapın.

Acil bakım ne zaman aramalı?

Çok az idrassın ya da hiç değilsin.
Titrek titreme ile ateşiniz var.
Kötüleşen yan ağrınız var.

Sağlık uzmanımla ne zaman temasa geçmeliyim?

Hafif bir ateşin var.
2 gün antibiyotik kullandıktan sonra kendinizi daha iyi hissetmiyorsunuz.
Kusuyorsun
İdrarda kan veya sümük gibi yeni belirtiler var.
Durumunuz veya bakımınız hakkında sorularınız veya endişeleriniz var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here