Erkeklerde Kanser Çeşitleri

Erkeklerde En Sık Görülen Kanser Çeşitleri

Kanser tedavisi uzun süren ve olumsuz sonuçların en fazla yaşandığı hastalık türlerinden birisidir. Kanserin her türlüsü kişiyi psikolojik olarak yıprattığı gibi işlevselliğin yitirilmesine kadar aşırı sonuçlara sahiptir. Kanser ile ilgili hastalıklarda en önemli mücadele seçeneği erken tanı konulması ve tedavi sürecinin zaman geçmeden başlatılmasıdır. Kanser hastalıklarından kurtulabilmek için hastalık ile ilgili her türlü belirtide uzman doktorlara başvurulmalı ve doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır. Aynı zamanda doktorun hastayı yakından takip etmesi gerekmektedir.

Kadınlarda ve erkeklerde farklı kanser türleri ortaya çıkabilir. Erkeklerde görülen kanser çeşitleri genel olarak; testis kanseri, böbrek tümörü, mesane kanseri ve prostat kanseridir. Bu kanser türleri genellikle çocuk sahibi olmak isteyen erkekleri yıpratır ve olumsuz sonuçlar türetir. Kanser türleri ile baş edebilmek için sıklıkla muayene olmak veya anlatılan yöntemler ile kişisel muayenemizi basit bir şekilde yaparak rahatsızlık olup olmadığını anlamalıyız. Bu durum sadece belirli kanser türlerinde geçerlidir. Örneği testis kanseri, kişinin bakım sırasında fark edebileceği düzeyde fiziksel değişiklik gösterebilen rahatsızlık türüdür.

Tavsiye Bağlantı: Erkeklerde Kısırlığı Tetikleyen Faktörler

Erkeklerde Görülen Kanserlerin Temel Nedenleri

Yukarıda anlattığımız kanser türlerinin görülmesi belli başlı nedenlere bağlıdır. Bunların çoğu beslenme alışkanlığı ve zararlı alışkanlıklardır. Erkekte görülen kanserin temel nedenler şu şekildedir;

Sigara; Zararlı alışkanlıkların başında gelen sigara birçok hastalığın habercisidir. İçilen sigara paketlerinin üzerinde bile kanser uyarısı bulunmaktadır. Sigara böbrek ve mesane kanserinin oluşumunda doğrudan etkili bir faktördür. Bu nedenle tüketilmemelidir.

Kimyasal Maddeler; Genellikle boya, petrol, deri, metal gibi sektörlerde kullanılan endüstriyel kimyasallar ile temasta bulunmak veya karşı karşıya kalmak mesane kanserini doğrudan etkileyen faktörlerdendir. Bu sektörlerde çalışanların veya ilgisi bulunanların dikkatli olması gerekir.

Obezite; Birçok sağlık sorununun temel nedeni olan obezite hem kanser çeşitlerini tetikler hem de sağlıksız bir yaşam sunar. Bu nedenle obezite hastalarının uzman doktor gözetiminde sürekli olarak kilosunu kontrol altına alması ve azaltması gerekir. Özellikle böbrek tümörü için obezite büyük bir tehlikedir.

Negatif Genler; Prostat kanserinin oluşumunda en etkili neden gen faktörüdür. Genetik olarak taşınabilen bir rahatsızlıktır. Eğer genlerinizde bu rahatsızlığı yaşayan birey bulunuyorsa muayene olmalısınız.

İnmeyen Testis; İnmemiş testis, testis tümörlerinin ortaya çıkmasında etkili bir faktördür. Kişisel bakım sırasında el ile muayene yapılarak kolay bir şekilde anlaşılan bu rahatsızlıkta erken tanı çok önemlidir. Tedavi sürecinin erken başlaması kanser ile mücadeleyi kolaylaştırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here