Egzama Nedir

Egzama Nedir

Tıpta atopik dermatiti karşılayan ve halk arasında sedef hastalığı ile sık sık karıştırılan egzama, çok sık görülen bir cilt hastalığıdır. Ancak sedef hastalığından yerleşim yeri, görünümü, tedavisi ve tekrarlama sıklığı konusunda ayrılır. Egzama tedavi edilebilen ve tamamen iyileşebilen bir hastalıktır. İlerleyen dönemde tekrarlama olasılığı vardır ama bu olasılık sedef hastalığındaki kadar yüksek değildir. Egzama Nedir? Sorumuzu sizler için biraz daha genişletip, detaylandıralım.

Egzama Nedenleri

Egzamaya neden olan kesin ve net bir belirleyici yoktur. Ancak kalıtımın ve çevresel faktörlerin bir arada etki ettiği söylenebilir. Anne ve babada egzamanın varlığı başlı başına bir risk faktörüdür. Çevresel faktörler de göz ardı edilmemelidir. Özellikle deterjan, sabun, şampuan gibi tahriş edici maddeler, polen, küf, kepek, toz akarlar gibi alerjenler, mikroorganizmalar, hava koşulları, alerjik olabilecek gıdalar, hormonal değişimler ve stres egzamanın başlamasında tetikleyici olabilmektedir. Aslında Egzamanın çıkmasında en büyük rolü stres oynamaktadır. Eğer kafaya çok fazla şey takıp, psikolojik olarak bunalıma giriyorsanız bu Egzamanın bir numaralı tetikleyicisidir.

Tavsiye Bağlantı: Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Egzama Belirtileri

Genellikle el ve ayak bileklerinde, göz kapağında, göğüs altı bölgede, kolun dış yüzünde, kulak arkasında, göğüs kafesinde, diz ve dirsekte yerleşebilen egzama, kırmızı renkli, kaşıntılı, pul pul döküntülü bir görünüm ile belirti verir. Şiddetli kaşınma sonucu ciltte yaralar meydana gelebilir. Kaşıntılar genellikle gece saatlerinde artış gösterir.

Egzamanın Tedavisi

Egzama olan ya da alerjiye yatkın bir birey çok kimyasal içeren sabun, deterjan ve şampuanlardan, yine zararlı maddeler içeren saç boyalarından uzak durmalıdır. Ayrıca bu bireyler olabildiğince stersten uzak durmalıdır. Görüntüsü ile rahatsızlık veren egzamanın bulaşıcı bir hastalık olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Egzamalı bir hastaya doktor tarafından kortizonlu kremler veya merhemler reçete edilir. Ayrıca kaşıntının giderilmesi için antihistaminik ilaçlar ve iltihaplı görünümdeki egzama için antibiyotik tedavisi de uygulanabilir. Ayrıca egzamalı bir bireyin uçuk virüsüne karşı çok hassas olduğu unutulmamalıdır bu nedenle uçuğu olan insanlardan mümkün olduğunca uzak durmaları gerekmektedir. Önemli bir nokta da egzamalı kişilerin çiçek aşısı vurulduklarında ciddi komplikasyonlar yaşayabileceğidir. Bu nedenle çiçek aşısı vurulmadan önce egzamanın varlığı sorgulanmalıdır. Tabii bunlar tıbbi terimlerdir, siz elinizden geldiğince hayatınızdaki tüm olumsuzlukları bir kenara koyun ve yolunuza pozitif olarak devam edin.

6 YORUMLAR

  1. Uzun zamandır egzama tedavisi görüyorum, yazınızda da belirtmiş olduğunuz gibi bunun en büyük sebebi strestir. eğer ne kadar uzak durursanız stresten sizin için o kadar sağlıklı olur.

    • Yasin bey merhabalar, yorumunuzdan dolayı teşekkür ederiz. Maalesef tüm hastalıkların bir çoğu strese bağlı sebepler diyebiliriz. Stresten uzak durmayı da pek başaramıyoruz toplum olarak.

  2. Amcamın oğlunda da vardı egzama ve bu egzama kafasında çıkıyor sürekli saçını döküyordu. Egzaması olanın Allah yardımcısı olsun diyecek cümle kuramıyorum inanın.

    • Alperen bey merhabalar, maalesef egzama olan yerde (geçmediği sürece) aşırı derece kıl ve deri dökümü yapmaktadır. Büyük ihtimal kafasında su şeklinde yaralar da çıkmıştır kaşınma sonucu. Uzman doktorlarımızın dediklerine göre; stres ne kadar az olursa egzama da o kadar azalır ve dökülen saçlar yeniden çıkar. Kuzeniniz olabildiğince stresten uzak dursun, tekrar geçmiş olsun.

  3. Cidden Allah kimseye vermesin ya böyle şeyler çok kötü birşey hasta olmak özellikle cilt hastalıkları göründüğü için dış görünüşte insanların Bakışları falan psikolojik olarak rahatsız ediyor sadece derisi hastalanmiyor insanın ruhu da hastalanıyor biz insanlar o bakışlarımiz ile nelere sebep olduğumuzu bir bilsek keşke

    • Şamil bey merhabalar, elbette bu hastalığın asıl sebeplerinden birisi de strestir. İnsanların o strese sokan bakışları daha da fazla strese sokuyor diyebilirim. Yazarlarımızdan birisinde de mevcut egzama hastalığı, hem de tam olarak kafasında yer alıyor. Özel bir şampuan sipariş ettiğini söyledi egzama tedavisinde mutlaka sonuç verdiğini söyledi. Kendisiyle iletişime geçip şampuanın tam olarak ismini öğrenir ve sizi bilgilendiririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here