Doğum Kontrol Hapı

Doğum Kontrol Hapı Unutulursa

Doğum kontrol hapları bayanların sıklıkla gebelikten korunma da kullandıkları bir yöntemdir. Doğum kontrol hapı adetin birinci ya da ikinci gününden itibaren her gün aynı saatte diğer bir adet tarihine kadar düzenli olarak 24 saate bir alınması gerekir. Adetin beşinci gününden başlanması gebelikte korunma Her kutuda 21 adet hap bulunur. Her kutunun bitiminden 3 ya da 4 gün sonra adet gerçekleşir. Hapların kullanım şemasına göre her gün yazılıdır. Bu şekilde bir günde iki hapın kullanımı engellenmiş olur. Şimdi siz değerli okurlarımıza doğum kontrol hapı unutulursa neler olacak, onlardan detaylıca bahsedelim.

Doğum kontrol hapları 3 hafta kullan 1 hafta dinlen şeklinde özetlenir. İki kutu arasında mutlaka adet oluşması gerekir. Düzenli olarak kullanılan bu haplar unutulduğunda ise; eğer bir önceki alımdan sonra 24 saat geçmemiş ise hemen alınır. Ertesi gün normal saate göre devam edilir. Her hangi bir ekstra korunmaya gerek yoktur. İki gün unutulma durumunda saatine göre hap alınır. Fakat bu durumda kondom gibi yöntemlerle o ay korunmaya destek verilmelidir. İki günden fazla unutulması durumunda ise o ay hap kesilir, bir sonraki adet tarihine kadar kondom ile korunma sağlanır. Tekrar adetin birinci ya da ikinci gününde ilaca başlanabilir. İlaç alınmaya başlanmasından itibaren korunma başlar.

Tavsiye Bağlantı: Zayıflama İlaçları

Doğum kontrol haplarını gebelik şüphesi olanlar, 35 yaş üstü olup sigara içen bayanlar, karaciğer hastalığı olan bayanlar kullanmamalıdır. Doğumdan sonra istenmeyen gebelik için emzirmek istemeyen bayanlar doğumdan 6 hafta sonra ilaca başlayabilir. Emziren bayanlar ise doğumdan en az 3 ay sonra ilaca başlayabilir. Doğum kontrol haplarının eski zamanlarda yüksek dozlarda alınması toplumda yan etkilerinden dolayı endişe bırakabiliyor. Bu hapların yan etkilerinin dışında bağırsak kanserine karşı ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önlem, fazla kanamayı önleme gibi kişiye faydaları da bulunmaktadır.

Doğum kontrol hapı unutulursa eğer yapmanız gereken öncelikle şeylerden birisi de doktorunuza başvurmaktır. Bizler elimizden geldiğince sizlere olumlu önerilerde bulunuruz, fakat aksi durumlarda kesinlikle hekime başvurmanız gerekecektir. Başvurulmadığı taktir de hastalığınız ile ilgili olumlu sonuçları alamazsınız. Aynı zamanda doğum kontrol haplarını kullanan kişiler belirli aralıklarla doktorundan tavsiye almaları şarttır. Bu kişinin sağlığı için gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here