Depresyona Girmenin Nedenleri

Depresyona Girmenin Nedenleri

Birçok insan hayata karşı bakış açısı olumsuz olduğu andan itibaren depresyona girebilir. Bu gayet normaldir. Depresyon, içinde bulunduğunuz durumun tepkimesi olarak görülebilir. Bu nedenle stresli, tamamen olumsuz bakış açısı ile sürdürdüğünüz yaşantınızda farklı bir yol çizilmediği müddetçe depresyondan kaçmak mümkün değildir. Depresyonu etkileyen faktörler arasında; enerji kaybı, mutsuzluk, dikkat eksikliği ve yaşam koşulları yer alabilmektedir. Bu ana etmenlerin yanı sıra depresyonu etkileyen birçok faktör vardır. Depresyona Girmenin Nedenleri başlığımızı biraz daha genişletelim.

Bazı insanların dayanıklılık eşiği daha düşük olabilir. Sorunlarla savaşmak yerine en ufak problemde içine kapanan ve depresyona giren insan sayısı bir hayli fazladır. Bunun için büyük problemlere ve ana etmenlere bakmamak gerekir. En basitinden kötü hava koşulları bile o insanı derinden etkileyebilir ve psikolojik olarak yıpranmasına neden olabilir.

Tavsiye Bağlantı: Stres Nedir? Nasıl Başa Çıkılır

Kış Ayları Psikolojiyi Etkiliyor

Psikolojik durumu kolay bir şekilde etkileyen hava şartları özellikle kış aylarında hayat kalitesini düşüren en önemli etmenlerden birisidir. Kış mevsimi birçok insanda psikolojik değişim yaşandığının en belirgin örneklerini gösterebilen süreçtir. Kış mevsimi aynı zamanda depresif duyguları ön plana çıkarmaktadır. Kişinin sosyalleşmesini etkileyen bu şartlar, psikolojik olarak yıpranmanın en basit örneğidir.

Kışın havaların soğuk olması ve kişiyi evde vakit geçirmeyen iten diğer koşullar depresif duruma yatkınlığı arttırır. Bu nedenle depresyona girilmemesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Kış şartlarına uyum sağlamak için önceden planların yapılması mümkün değildir. Haliyle kış aylarında eve kapanmak kişinin mantıklı bulduğu seçenektir. Bu süreklilik gösterdiği takdirde psikolojik olarak tamamen yıpranmak mümkün olabilir.

Kış mevsiminin yanı sıra benzer örnekler vererek psikolojiyi etkileyen e olumsuz yönde yaşam kalitesine sahip olmayı sağlayan etmenler bulunabilir. Fakat içinde bulunduğumuz durum ve üzerinde en fazla durulan şartlar, psikolojiyi doğrudan etkileyen faktörleri içerisinde barındırmaktadır. İnsanın karamsar düşünmeye yönelmesi ve depresif düşünce tarzına doğru psikolojisine yön vermesi, birçok etmeni tetiklemektedir.

Sağlıklı bir bireyde psikolojik etmenlerin olumsuz yönde ilerleme kaydetmesi çok fazla karşılaştığımız bir durum değildir. Çünkü iradesi kuvvetli ve her türlü zorluğa karşı pratik olarak çözüm üretebilen bireyler olumsuz durumlarda sorunu kısa süre içerisinde çözümleyebilirler. Bireylerin bu konudaki tutumu psikolojik etmenlerle savaşabilmesi için en etkili yollardan birisidir. Her türlü olumsuz durumu olumluya çevirmek için stresten uzak olmak yeterli bir seçenek olabilir. Yaşam kalitenizin standart seviyede olması ve en ufak problemde kendinizi yalnız hissetmemeniz birçok sorunu aşabilmenizi sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here