Damar Sertliği

Damar Sertliği

Atardamarların 3 dokusu birden sertleşir. Damar sertliği diğer ismi ArTeriosclerose dir. Kan içerisinde normalden fazla biriken ve balmumu kıvamındaki kolesterol, damarların iç yüzeyine sıvanır ve bunun üzerine kalsiyum da tortu şeklinde yapışır. Böylece damar iç dokusu sertleşir ve yumuşaklığını kaybeder. Sertleşen damarlar, hem kan nakli görevini iyi yapamazlar ve hem de iç çapları daraldığı için kan basıncı artar ve tansiyon yükselir. İç çapları küçüldüğü için bunlardan yeterli kan gidemez olur. Böbreklerin, beynin, el ve ayakların atardamarları sertleşebilir ve oralarda arızalara neden olur.

Genellikle damarsertliği 40-60 yaş arasında görülür ve yaygındır. Bilhassa son yıllarda çok artmıştır.

Damar sertliği rahatsızlığını hazırlayan sebeplerin başında şunlar gelir:

• Aşırı alkol kullanma.
• Şişmanlık.
• Damla. (gut) hastalığı.
• Şeker hastalığı.
• Frengi.
• Yanlış beslenme ve zararlı şeyleri fazla yeme.
• Sinir bozuklukları.

Tavsiye Bağlantı: Damar Sertliği

Damar sertliği hem hasta tarafından ve hem de hastanın etrafındakiler tarafından bazı belirtilerle kendini belli eder. Hastanın bedeni ve ruhi çalışma gücü azalır. Gündüzleri bile uyur veya uyuklar. Bazen damar sertliği olan kimse, zayıflar ve yüzü solgun olur. Hafızası zayıflar, birçok şeyleri unutur, hatırlayamaz olur. Hasta en ufak yorucu harekette soluk soluğa kalır ve kalp çarpıntısı hisseder. Sık sık idrara çıkar.

Bu belirtilerin hepsi aynı anda ve hemen meydana gelmezler. Zira damar sertliği yavaş yavaş ve uzun sürede meydana gelir. Damarlardaki sertleşme kalpte, böbreklerde, akciğerlerde, karaciğerde ve beyinde de olur ve onlarda çalışma gücü azalır. Sertleşme ne kadar geniş kısımda meydana gelirse, o hasta da o kadar çabuk yaşlanır. Bedenen ve ruhen çöker.

Damar sertliği belirtileri başlangıçta hafiftir ve göze batmaz. Fakat sertleşme ilerledikçe belirtiler de göz görülür hale gelir ve hastayı sarsmaya başlar. Damar sertliği ilerlemiş kimselerin şakaklarında ve kollarındaki atardamarlar şişer ve karşısındaki kimse tarafından görülür hale gelir. Hasta yorucu veya hızlı bir hareket yapınca göğüs kemiği arkasında bir baskı hisseder. Sertleşme ilerleyince bu baskı yanında zaman zaman sol kola doğru yayılan bir ağrı olur. Sertleşme, beyin damarlarında başlamış ise, şiddetli ve sürekli bir başağrısı olur. Hasta çok dikkatli olmalıdır. Zira beyin yumuşaması ve felçler olabilir.

Damarların sertleşmesi, kaçınılmaz bir olaydır. Mühim olan husus, bunun erken ve vakitsiz olmaması ve genç yaşta büyük arızalara (felçlere) neden olmamasıdır.

Genellikle aşırı alkol, sigara ve beslenme hataları yüzünden daha 40 yaşına gelmeden sertleşmeler başlar ve süratle ilerleyebilir.

1 Yorum

  1. Cidden damar sertleşmesi çok önemli bir konu bunun sonu felç olmaya kadar gidiyor sonuçta felç olduktan sonra yapacak birşey kalmıyor yapmanız gereken sorun kapıya gelmeden önleminizi almak. Ve böyle şeylerle hayatınızda canınızı sıkacak şeylerle karşı kalmamak. Sağlığınıza dikkat edin. Hayatınızın sizin sağlığınıza bağlı sonuçta

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here