Çocuklarda Kriptik Tonsillit Tedavisi

Çocuklarda Kriptik Tonsillit ve Tedavisi

Özellikle kış aylarında daha sık görülmekle birlikte hemen her dönem özellikle yatkın çocuklarda daha çok görülen kriptik tonsillit durumu yüksek ateş, halsizlik, bulantı, kusma ve düşkünlükle seyreden bir hastalıktır. Tonsiller hiperemik, hipertrofik olabilir. Tonsillerden sızan iltihap yemek borusu vasıtasıyla mideye ulaşarak çocukta bulantı ve bazende kusma semptomu da oluşturabilir. Aynı zamanda kriptik tonsillit çocuklarda hastalığın başlangıç dönemi hariç hemen her dönemde 38,5 dereceyi geçen bazen 40-41 derecelere varan dirençli ateşle seyreder. Ateşle birlikte çocukta halsizlik, beslenme bozukluğu vs olabilir. Çocuklarda Kriptik Tonsillit ve Tedavisi için daha fazla bilgisi devamındaki makalemiz çok daha iyi açıklayacaktır.

Acil servise gelen çocuklarda öncelikle ateşin kontrol altına alınması gerekmektedir. Bunun yanında hemogram ve CRP testi ile birlikte kiloya uygun mayi ile birlikte mayinin içine kiloya uygun parol ilavesi çocukta ateşi kontrol altına alabilmekte en etkin yoldur. Mayi tedavisi ile ateşi düşürülemeyen çocuklara soğuk uygulama yapılabilir. Düşkün çocuklar, beslenmesi bozuk olanlar, ateşi kontrol altına alınamayan çocuklarla birlikte hemogramda bakılan beyaz küre yüksekliği, crp yüksekliği (anlamlı yükseklikler) yatış endikasyonu doğurabilirler.

Ateşi kontrol altına alınmış genel durumu iyi olan çocuklar medikal tedavi ile taburcu edilebilirler. Örnek olarak kriptik tonsillit vakalarında reçete olarak en sık verilen ilaç grupları penisilin türevi ilaçlardır. Genel olarak 3 yaş altına 200/28 olan şurup formlar verilmekle beraber 3 yaştan büyük olan çocuklara 400/57 formları endikedir. Bu dozlar çocuğun kilosuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Penisilin türevi ilaçların yanında dolven ve calpol dönüşümlü olarak 4-5 saatte bir herhangi birisi verilebilir. Ateş düşürücülerle düşürülemeyen ateş için gerektiğinde ıslak pamuk çocuğun boynuna, koltuk altına ve kasıklarına bırakılarak ateşin düşmesine yardımcı olunabilir. Bu ilaçların yanında 3-4 yaş üstü çocuklarda boğaz spreyi de tonsillitin iyileşmesine katkı sağlamaktadır. (Bu arada penisilin allerjisi olan çocuklarda penisilin türevi ilaçlar yerine sefalosporin türevi ilaçlar verilebilmektedir.)

Kriptik tonsillit günlük yaşamı baskılayan bir hastalık olduğundan ve genellikle yüksek ateşle seyrettiğinden ailelerin ateşi düşürememeleri durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları öneme haizdir.

3 YORUMLAR

    • Muhammet bey maalesef acı bir durum fakat bir o kadar da gerçek bir görsel diyebiliriz. Çocukların en büyük sorunlarından birisi kriptik tonsillit olabiliyor, anne ve babalar erkenden müdahale edemezler ise durum oldukça kötüye gidebilir.

      Yazımızı faydalı gördüğünüz için biz teşekkür ederiz, sizlere yarar sağlayabildiysek ne mutlu bizlere. Sevgilerle

  1. Resim benide tiksindirdi fakat gerçekler böyledir. Dikkat etmezsek ebeveynler olarak çocuklarımıza Allah muhafaza değil resmini gerçeğini görürüz bu sefer Allah kimseye göstermesin tabi de sizler önlemini almazsanız gerekeni yapmazsanız sonuç kaçınılmaz belli zaten akacak kan tabi damarda durmaz ama herşeyden önce önlem önemli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here