Çocuklarda Kabızlık

Çocuklarda Kabızlık

Bağırsakta tembellik, bağırsak hareketlerinin yeterli düzeyde olmaması, dışkıda sertleşme olması ve tuvalette sorunlar yaşama (tuvaleti yapamama) veya ağrılı, sancılı dışkılama rahatsızlığıdır. Bir ile dört yaş arasındaki çocuklar genel olarak günde bir ya da iki kez ve yüzde doksanından fazlası en geç olarak gün aşırı dışkılar. Çocuklarda Kabızlık yazımızı biraz daha detaylandırıp nedenleri ile birlikte siz değerli okurlarımıza sunalım.

Çocuklarda Kabızlık

Çocuklarda oluşan kabızlık sorunlarını giderebilmek için öncelik olarak kronik kabızlık durumunun nasıl geliştiğini anlamamız gerekmektedir. Çocuklarda Kabızlık sebepleri çok fazla nedenden meydana gelebilir ancak genellikle geçici olabilmekle beraber görülen en sık görülen nedenler arasında erken tuvalet eğitimi ve diyet değişiklikleri görülür. Çocuklarda kabızlık ateşin yükselmesi, mide bulantısı ve beraberinde gelen kusma, kilo kayıpları ve kanlı dışkılama gibi birçok önemli soruna sebep olabilmektedir ve bu durum her ebeveyn için korkulu bir rüya haline gelmiştir. Kabızlığı önleyebilmek için lif bakımından zengin olan yiyecekleri tüketmek gerekmektedir.

Tavsiye Bağlantı: Çocuk Felci Tedavisi

Çocuklarda Kabızlık Nedenleri

Tuvalet eğitimi almış küçük bireylerin tuvalette yeterince oturması sağlanmalı. Yemeklerde ve özellikle sabah kahvaltılarından sonra tuvalet eğitimi için veya oturma için en iyi zamanlardır çünkü dolu olan bir mide çoğu insanda tuvalete çıkma (dışkılama) ihtiyacı hissettirir. Ilık bir içecek de bu hissi arttırmada yardımcıdır. Ilık bir banyo sonrasında tuvalete oturmak da dışkılama hissini arttırmaktadır. Küçük çocukların tuvalette rahat bir şekilde oturabilmeleri için ayaklarının alt kısmına küçük bir tabure ya da benzer herhangi bir yükselticinin koyulması ve dizlerin, kalçadan biraz daha yukarıda olmasında fayda vardır. Çok küçük yaştaki çocukların lazımlık kullanmaları veya tuvalette yüzlerini duvar tarafına dönmeleri daha rahat etmelerini, rahat oturmalarını sağlar. Bunların yanında sabahları erik (aç karnına) ya da kayısı türü yiyecekler tüketilip üzerine bir bardak su içilmesi, bol sebze meyve tüketimi, bol su içmek, kuru baklagilleri tüketmek çocuk ve yetişkinlerde kabızlık için etkili ve doğal olan yollardır.

Çocuğunuz da kabızlık büyük bir sorun oluyorsa yapılması gereken öncelikleriniz Aile Hekiminize gitmek veya Uzman Doktor’a göstermek olsun. Çevrenizden birçok alternatif tedavi yöntemleri duyabilirsiniz, bu tür çözümler sizi yönlendirmesin kesinlikle.

1 Yorum

  1. Kronik kabızlığın neden olduğu diğer sorunlar
    Çocuklarda kabızlık genellikle geçici ve önemsiz bir durum olarak görülüyor fakat kronik kabızlık başka sorunları doğurabilir veya bunun altında yatan başka bir hastalığın belirtisi olma ihtimali gayet yüksek bu nedenle iki haftayı geçen kabızlığa ateş kusma dışkıda kan karın şişliğ, kilo kaybı anüs çevresinde ağrılı yırtıklar ve bağırsağın anüsden dışarı çıkması gibi başka bulgular da görünüyorsa doktora başvurmanızı tavsiye ediyorum.

    Bunun çözümlerinden birisi bağırsaktaki büyük sert dışkı yumuşatılıp küçültülerek atılması . Ağızdan alınan dışkı yumuşatıcılar dışkıya su çekerek işlev görürler üstelik alışkanlıkta yapmazlar. Kana geçmezler ve bağırsakta uzun süre kalmazlar. Nadir olarak aynı zamanda lavman veya fitil kullanılabilir. Bunlar sadece kalın bağırsağın alt kısmındaki dışkıyı yumuşatarak temizlenmesini sağlar. Çocuk çok şiddetli kabızsa kısa süreyle hastaneye yatırılması ve özel boşaltıcı lavmanların yapılması gerekebilir. Uzmanlara görünmeniz gerekiyor ciddi sorunların olduğunu düşünüyorsanız 🙂 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here