Çocuklarda Diş Bakımı

Çocuklarda Diş Bakımı

Süt Dişleri Düşündüğünüzden Daha Değerli

Süt dişleri ortalama olarak altıncı yedinci aylarda sürmeye başlar. En geç bir yaşına kadar süt dişlerinin sürmesi tamamlanır. Çocuklarda diş çürüğü ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Belirtileri;

Genellikle huysuzluk, huzursuzluk hali, iştahsızlık ve dolayısıyla kilo kaybı, diş etlerinin kabarması, kaşıntı ve salya miktarının artmasıdır. Bu belirtileri tamamen geçirecek herhangi bir ilaç maalesef yoktur. Ancak eczaneden alınabilecek pomatlar bir miktar da olsa ağrıyı azaltıp çocuğu rahatlatmaktadır. Süt dişlerinin ortalama 24-30. aylarda tamamlanması gerekir. Tamamlandığında alt çenede 10, üst çenede 10 olmak üzere toplam 20 diş bulunur.

Tavsiye Bağlantı: Annelerin Çocukları Üzerindeki Etkileri

Fırçalamaya ne zaman başlanmalı?

Çocuklarda dış bakımı; ilk diş görünür görünmez başlamalıdır. Her beslenmeden sonra ağız temiz ve nemli bir bezle silinmelidir. Arka azı dişler oluşunca fırça kullanılmaya başlanılabilir. Kullanılan fırçanın tahriş etmemesi ve yumuşak bir yapıya sahip olması önemlidir. Hijyen amacıyla, en az üç ayda bir fırça değiştirilmelidir. Birçok anne çocuklarına diş fırçalama alışkanlığı kazandıramamaktan şikayetçi. Oysa çocuklar her zaman büyükleri örnek alır ve onlara ilk alışkanlıklarını kazandırmak için, birlikte fırçalamak en doğru etkinliktir.

Çocuklarda diş çürüğü fark edildiği zaman süt dişlerinin yerine nasıl olsa kalıcı dişler gelecek düşüncesi olmamalıdır ve mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmezse ve süt dişleri erken evrede kaybedilirse yan taraftaki komşu süt dişleri bu boşluğu doldurarak ağızda estetik bozukluğa sebep olur. Ayrıca yeni oluşacak olan kalıcı dişler kendine yer bulamayacaktır. Erken evrede süt dişi kayıplarının çocuklarda birçok olumsuz etkisi vardır. Özellikle ön dişlerin kaybı bazı kelimeleri telaffuz edememek suretiyle konuşma güçlüğüne sebep olur. Ayrıca estetik bozukluk oluşacağı için yaşıtları arasında eleştiriye maruz kalma ve dolayısı ile özgüven eksikliği oluşmaktadır. Bu durumda çocuklar kendini konuşmaktan ve gülümsemekten alıkoyacaklardır. Bu da sosyal yönden geri kalmalarına sebep olacaktır. Arka dişlerin kaybı ise tek taraflı çiğnemeye sebep olarak çene yapısında bozulmalara neden olur.

Anneler bu yanlışı yapmayın!

Daha bebeklik evresinde birçok annenin yaptığı hata; emziği bala, reçele batırmak suretiyle, çocuğu küçük yaşta şekere alıştırmaktır. Meyve suyu, ballı süt gibi şekerli gıdaları uyumadan önce içirmek son derece yanlıştır. Çocuklarda dış bakımı amacıyla, şekerli gıdalar alındıktan sonra en azından üzerine su içirilmesi faydalı olacaktır.

2 YORUMLAR

  1. Diş sağlığı her yasta olan bireyler icin onemlidir. Falat bu dis sagligini surdurmek icin öncelikle kucuklukten gelen bir bilgi birikimimizin olmasi gerek bu yuzden bu bilgiler cok yararli. Superr olmuss.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here