Çocuk Felci Tedavisi

Çocuk Felci Tedavisi

Çocuk Felci Tedavisi Nedir?

Çocuk felci tedavisi poliomiyelit olarak da bilinen virüs enfeksiyonu ile bulaşan bir hastalıktır. Özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda görülen bu hastalık zaman zaman öldürücü olabilmektedir. Çocuğa ağız yoluyla yerleşen bu virüs boğaza ve oradan da bağırsaklara giderek çoğalır. Eğer virüs omuriliğe yerleşirse çocukta ömür boyu sürecek ve tedavi edilemeyen felçlere neden olabilir. Felçli hastaların yaklaşık ‘unda solunum merkezi de hasar görür ve ölüm gerçekleşir.

Tavsiye Bağlantı: Çocuklarda Kriptik Tonsillit ve Tedavisi

Çocuk Felci Belirtileri

Çocuk felci viral bulaşıcı bir hastalıktır. Bu virüs su ve yiyeceklerle, kanalizasyon ile, sinek veya böcekler yardımıyla ağza taşınarak hastalığı başlatır. Çocukta ateş, boğaz ağrısı, iştahsızlık, halsizlik, kusma, ishal, ensede sertleşme ve ağrı ile belirti gösterir. Virüs vücuda girdikten sonra 1-2 hafta içinde felç gelişebilir. İlk olarak kollar ve bacaklar hasar görür. İlerledikçe konuşma ve yutkunmada sorunlar ortaya çıkabilir.

Çocuk Felci Tedavisi

Çocuk felcine aşı yoluyla bağışıklık geliştirilebilir. Türkiye’de 2. ayını dolduran bebek birer ay ara ile (2., 3. ve 4. aylarında) aşılanır. Çocuk 1,5 yaşına geldiğinde bir hatırlatma aşısı uygulanır. Daha sonra 4-6 yaşlarında son bir aşı daha yapılarak bağışıklık kazanması sağlanır. Çocuk eğer virüse yakalanmışsa ağrısı azaltılmaya, ateşi düşürülmeye çalışılır. Bunun için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar verilir. Ayrıca fizyoterapi yöntemleriyle kaslardaki hasarın giderilmesi üzerine çalışılmaya başlanmalıdır.

Çocuk Felcini Önlemek İçin

Aşılama mutlaka yapılmalıdır. Ancak çocukların ve ailelerin koruyucu önlemler almaları gerekmektedir. Virüs ağız yoluyla bulaştığı için hastalığa yakalanmış kişileri çocuklardan uzak tutmak gerekir. Seyahatlerde ve günlük hayatta hijyene dikkat edilmeli, meyve ve sebzeler yıkanmadan yenmemelidir. Eller mümkün olduğunca bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Özellikle aşılanmamış çocuklar risk altındayken yaşlılar ve hamile bayanlar da yüksek risk taşımaktadır. Bunun bilincinde olmakta fayda vardır.

Önlem alınmadığı taktir de çok büyük eylemlerle karşılaşacağınız bir durumdur. Bazı anne ve babalar bu durumun her ne kadar ciddiyetine varmasalar da, Felç durumunda ilk dedikleri cümle Çocuk Felci Tedavisi için neler önerebilirsiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here