Cinsellikle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Cinsellikle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Türk toplumunda baskın olan ahlak kuralları çerçevesinde cinsellik konusunun üzerinde çok fazla durulmaz. Örf ve adetlerimiz doğrultusunda bu doğru bir uygulamadır. Özellikle kadınların bu konuda çok fazla çekimser olduğu gözlemlenebilmektedir. Bireylerin bilinçlendirilmesi ise bir hayli zaman alabilmektedir. Bu konuda yeterli düzeyde bilgi sağlayan ve bireylerin cinsellikle ilgili yaşayabileceği sorunları çözümleyen destek noktaları bulunmaktadır. İlgi alanına göre yapılacak bir diğer tanımlama ise cinselliğin fizyolojik, psikolojik ve sosyal anlamda önemli bir psiko dinamik olmasıdır. Şimdi sizlere Cinsellikle İlgili Bilinmesi Gerekenler hususlardan biraz daha geniş bahsedelim.

Cinsellik ile ilgili dikkat edilebilecek birçok nokta bulunmaktadır. Bunlar bilinçlenme süreci veya cinsellik ile ilgili rahatsızlıklar olabilmektedir. Çiftlerin yeteri düzeyde bilinçli olması için uzman doktorlardan veya jinekologlardan yardım alması gerekir. Aksi takdirde çocuk sahibi olabilmek veya cinsel birleşmeyi sağlayabilmek için yeterli düzeyde bilgi sahibi olmak mümkün olmayabilir. Bu konularda uzmanların çiftlere yeterli düzeyde yardımcı olabileceği önemli bir gerçektir.

Tavsiye Bağlantı: Cinsel Yaşam

Cinsellik İle İlgili Önemli Hususlar

• Cinsellik çiftlerde çeşitli sorunların oluşmasına veya bilinçsiz olarak birçok problemin tetiklenmesine vesile olabilir. Bu problemler genellikle şu şekildedir;
Yeteri düzeyde bilinçli olmadan cinsel birleşme sağlanırsa bu durum en başta psikolojik olarak çifti yıpratabilir.

• Bilinçsiz bir şekilde meydana gelen cinsel birleşmelerde çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlar genellikle vajinal rahatsızlıklar veya erken boşalma olarak görülmektedir. Bu sorunlar çiftleri psikolojik olarak yıpratan bir diğer önemli husustur.

• Cinsel birleşme esnasında bilinçsiz olarak yapılabilecek eylemlerde ciddi sorunlar oluşabilir. Özellikle erkekte görülen fizik hasarlara kadınlarda da rastlanılmıştır. Bunlar erkekte penis kırılması veya kadınlarda kalça bölgesinde yaşanan deformasyonlar olarak tanımlanabilir.

• Cinsel birleşme öncesinde ve sonrasında yeteri düzeyde bilgi sahibi olunmadığı takdirde amaca yönelik yapılan çalışmalar uygun sonuçlar vermeyebilir.

Aynı zamanda erkekler için önemli olan konulardan birisi cinsel birleşme sırasında uyarılmadır. Bu süreçte uyarılmayı psikolojik olarak bastıracak çeşitli eylemler yapılabilir. Karşı cinsin sizi uyaran bölgelerine odaklanılması yerine farklı şeyler düşünülmesi gerekir. Aksi takdirde cinsel birleşme çok kısa süre bilir ve erken boşalma gibi önemli problemler ortaya çıkabilir. Tam aksine kadının uyarılması da önemli bir etkendir. Kadınların uyarılması penetrasyon süresine veya penis ile temas süresine bağlıdır. Bu süreci iki tarafında iyi bir şekilde yönetmesi gerekmektedir.

Cinsel birleşme öncesinde ön sevişme uyarılmayı geciktirir ve çiftin uyarılmasının gecikme işlemi doğacak her türlü rahatsızlığı önüne geçerek sağlıklı bir şekilde çocuk sahibi olunmasını sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here