Boyun Eğriliği Nedir

BOYUN EĞRİLİĞİ NEDİR?

Boyun eğriliği nedir? Başın aynı taraf omzuna doğru yatması ve çenenin karşı taraf omzuna doğru yaklaşacak biçimde başın, düşey ekseni etrafında dönmesi sonucu meydana çıkan görünümdür. Genellikle yeni doğan bebeklerde görülen ve erken teşhis durumunda basit egzersizler yardımıyla tedavi edilebilen boyun eğriliği, dikkat edilmesi gereken anatomik bir bozukluktur. Tıp literatüründe torticollis olarak adlandırılan bu yapısal bozukluk genellikle kas dokusundan kaynaklanmakla birlikte birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Zor doğumlarda bebeğin boynunun gerilmesine bağlı kanamalar, anne karnında duruş bozuklukları bunlardan bazılarıdır.

Rahatsızlığın tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Teşhis ve tedavi için geç kalınması durumunda bebeğin gelişimi açısından ciddi sorunlar oluşabilmekte ve bu durum kalıtsal bir rahatsızlığa dönüşebilmektedir. Boyun eğriliği tanısının koyulabilmesi için bebek öncelikle tamamen soyularak kontrol edilmelidir. Evlilik süresince birçok konuda neredeyse uzmanlaşan anneler boyun eğriliğini kolaylıkla fark edebilmekte ve endişe ile doktora başvurmaktadır. Boyun eğriliği erken teşhis ve doğru tedavi uygulandığı takdirde korkulması gereken bir rahatsızlık değildir. Genellikle cerrahi müdahale yapılmadan tedavi edilebilen bir rahatsızlık olmakla birlikte bebeğinizin gelişimi için ihmal etmemeniz gereken bir durumdur.

Tavsiye Bağlantı: Çocuk Felci Tedavisi

BOYUN EĞRİLİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Boyun eğriliği genellikle doğumdan sonraki ilk 1 ay içinde belirtiler gösterir. Bu rahatsızlığı fark ettiren ilk belirti bebeğin sağ ya da sol boyun kaslarında bir şişkinliğin belirmesidir. Bu şişkinlik bazen her iki tarafta ve yüz bölgesinde görülebilir. Bebeğinizi sırt üstü yatırdığınızda boynu bir tarafa doğru eğiliyorsa, düzeltmeye çalıştığınızda düzelmiyorsa, başın arkasında özellikle tek tarafta düzleşme varsa ve bebeğiniz başını çevirmekte zorlanıyorsa boyun eğriliği gelişmiş olabilir. Ayrıca bebeğin torticollis gelişen taraftaki kol ve bacaklarını daha az ve daha zor hareket ettirdiği gözlemlenmiştir. Peki böyle bir durumda yapılması gereken nedir? Fizyoterapist Gönül Acar’a sorduk.

BOYUN EĞRİLİĞİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Boyun eğriliği teşhisi konulduktan sonra tedavi hastalığın derecesine göre belirlenir. Örneğin hastalığın bebeğin yatırılma şekline bağlı olarak sonradan geliştiği durumlarda birkaç seans süren egzersizler başarılı sonuçlar vermektedir. Yine anne karnında duruş bozukluğuna bağlı olarak gelişen vakalarda 1 yaşa kadar süren tedavilerin olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür. Buna karşılık bebeğin kas yapısında kitle olması durumunda tedavi 2,5 yaşa kadar sürebilmektedir. Kitle tespit edilmesi durumunda önce masajlar yardımıyla kitle azaltılarak daha sonra boyun eğriliğine yönelik egzersizler uygulanması tedavi süresini uzatmaktadır.
Tedavinin başarıya ulaşmasındaki en temel etken erken teşhistir. Teşhis konulduktan sonra tedavi mutlaka uzman fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır. Fizyoterapistler eşliğinde yapılan egzersizler hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir. Erken teşhis yapılamayan durumlarda ise cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi tedavi ile boyun hareketlerindeki kısıtlılık ortadan kalkar. Fakat, belli bir yaştan sonra yapılan ameliyatlardan sonra yüzdeki asimetrinin bir miktarı kalıcı olabilir. Bu nedenle boyun eğriliği şüphesi geciktirmeden araştırılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here