Botulizm Gıda Zehirlenmesi

Botulizm Gıda Zehirlenmesi Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Her insanın beslenme alışkanlığı farklılık gösterebilir. İnsanlar tek yönlü veya farklı beslenme yöntemleri ile gıda takviyesi alabilmektedir. Bu durumun belirli zamanlarda değişkinlik gösterdiği veya bünyenin kaldıramadığı besin takviyeleri ile işleyişin aksaması gayet doğal bir sonuçtur. Gıda zehirlenmeleri bu noktada etkin rol oynamaktadır. Tıp dilindeki adı Botulizm olan gıda zehirlenmelerinin ana kaynağı yanlış besin tüketimi olmaktadır. Fakat dışarıdan alınan takviye ürünlerde gıda zehirlenmesini tetikleyen en önemli unsurların başında gelir.

Gıda zehirlenmelerinde ilk olarak hastanın tepkileri ölçülür. Belirtiler tam olarak görülmüşse gıda zehirlenmesi için önlem alınabilir. Fakat bireylerin kendilerinin bu sorunu çözmeye çalışması yanlış bir yoldur. Gıda zehirlenmelerinde tıbbi müdahale gerekebilir. Bu gibi durumların riske atılmaması için en yakın hastaneye gidilerek tedavi olunması önerilmektedir. Uzmanlar gıda zehirlenmesi durumunda tedavi uygulanmadığı takdirde çok daha büyük sorunların ortaya çıkabileceğini vurgulamaktadır. Bunlar hayati tehlike taşıyabilmektedir. Fakat basit bir gıda zehirlenmesinde bu tür riskleri görmek mümkün değildir. Zehirlenmenin boyutunun hangi aşamada olduğunu bireylerin anlaması da mümkün değildir.

Tavsiye Bağlantı: Çocukların Kusma Nedenleri

Gıda Zehirlenmesinin Nedenleri Nelerdir?

Gıda zehirlenmesinin temelinde toprak kökenli bakteriler yer almaktadır. Bakteriler tarafından üretilen toksinler insan bünyesinin kaldıramayacağı ve çeşitli reaksiyonlar verebileceği türde etkili ve zararlıdır. Bu tür bakteriler insan bünyesinde gıda zehirlenmesi ile ön plana çıkabilmektedir. Basit bir örnek ile evde yapılan kışlık yemeklerin hijyen koşullarına uymadığını söylemek doğru olacaktır. Bunun gibi birçok örnek bulunabilir.

Özellikle çocuklarda sıklıkla görülen gıda zehirlenmesi rahatsızlığının vücut direncine bağlı olarak çeşitli reaksiyonlar gösterebildiği biliniyor. Yetişkinlerde bağışıklılık sistemi kuvvetli olduğu için bu durum biraz daha az yaşanabilir ve yetişkinler daha dayanıklı olduğundan çocuklar kadar ağır sonuçlarla karşılaşmayabilirler. Fakat gıda zehirlenmesinin her türlüsü insan sağlığı için zararlı bir rahatsızlık türü olarak bilinmektedir. Evde üretilen gıdaların yanı sıra konserve ürünleri ve kokusu değişen ürünler gıda zehirlenmesine yol açabilmektedir. Bu ürünlerin sağlık koşullarına uyup uymadığı konusunda emin olmak gerekir. Aksi takdirde tüketilmesi önerilmez ve uzman doktorlar tarafından bu konuda ciddi düzeyde uyarı yapılmaktadır.

Her ne kadar sıklıkla görülmese bile gıda zehirlenmelerinin ilerleyen safhalarında ölüm gibi riskler bulunmaktadır. Dünya üzerinde gıda zehirlenmesi rahatsızlığına yakalanan kişilerin %10 gibi bir ölüm oranına dahil olduğu gözlemlenmiştir. Her ne kadar az görülse bile bu tür hastalıklara dikkat edilmesi gerekir.

Gıda zehirlenmelerinin toplam 12 saat içerisinde geçmesi beklenilir. İlk belirtileri ise kusma, baş dönmesi ve bulanık görme olarak bilinir. Aynı zamanda mide bulantısı ve karın ağrısı gibi şikayetlerde iletilmiştir. Çocuklarda ise bunlara ilave olarak asabiyet ve kas güçsüzlüğü dikkat çekmiştir. Gıda zehirlenmesi ile ilgili rahatsızlık durumlarında veya belirtilerden en az birisi yaşandığında en yakın doktora gidilmeli ve tedavi olunmalıdır. Ertelenmemesi gereken rahatsızlık türlerindendir.

3 YORUMLAR

  1. Botulizm yani gıda zehirlenmesi kimi zaman hafif kimi zaman ağır atlatılabilen bir hastalık eğer ağır belirtilerini görüyorsanız acilen bir doktora başvurun zehirlenmeyi erken durdurmak sağlığınızı geri kazanmada etkili olabilir. Gıda zehirlenmesinin birçok nedeni var ama en basitinden tarihi geçmiş gıdalara dikkat etmek ve yemekleri temiz bir ortamda tutmak gıda zehirlenmelerine karşı en basit önlemler olabilir

  2. Gıda zehirlenmesi geçmiş zamanlarda kuzenimin başına gelmişti o kadar kötü durumdaydı ki anlatamam. Şimdi kendisine bu yazıyı göndereceğim bakalım aynı şeyleri kendisi de yaşamış mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here