Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek Taşı ve Belirtileri

Böbrek Taşı Nedir?

Vücudumuzun sistemi ve yapısı gereğince vücutta ki zararlı maddeler idrar yoluyla dışarı atılır. Ancak bazı durumlar farklı olabilir. Eğer dışarı atılması gereken maddeler atılmaz da böbrek içerisinde yoğunlaşarak büyür ve daha sert hale gelirse artık o madde bir böbrek taşıdır.
Ancak her büyüyen taneciklerin risk olarak algılanmasına gerek yoktur çünkü bazıları idrar yoluyla atılabilir. Ancak eğer atılamazsa kaldığı yerde kişiye büyük acı verecek ağrılar oluşturmaya başlar.

Gün içerisinde böbrek taşını önlemek amacıyla en az 1 litre su içilmelidir. Su ile ayrılan tanecikler su olmadığı zamanlarda tortu oluşturabilir. Oluşan tortular vücutta 5-6 şekilde ortaya çıkabilir ve ya görülebilir.

Tavsiye Bağlantı: Safra Kesesi Taşı Belirtileri

Böbrek Taşı ve Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler taş üst idrar yoluna inmedikçe başlamayabilir. Ancak üst idrar kanalına ulaşırsa orayı tıkayarak idrarın mesaneye ulaşmasını engelleyebilir.

İdrarda Farklılık: Normalden farklı olarak koyu, bulanık veya kokulu olabilir. Kişiyi çok endişelendiren idrarda kan görülebilir.

İdrara Sık Çıkma: Taş idrar yolunu tıkadığı için idrarın hepsi atılamayabilir ve bu da atmak için idrara sık çıkmaya neden olabilir.

Şiddetli Ağrılar: Daha çok böbreklerin üstünde ve karın bölgelerinde sanki bıçak giriyormuş gibi ağrılar görülebilir. Bazen kasık bölgesine ve hatta testislere inebilir. Ağrı uzun ve ya kısa sürebilir, şiddetli ve ya daha az şiddetli olabilir. Aslında ağrılar taşın büyüklüğüne göre değil taşın sivri uçlarına göre şiddetli ve ya hafiftir.

Diğer Belirtileri: Belirtilerin arasında önemli olanlardan biriside bulantı ve kusmadır. Böbrek taşı tıkadığı üst idrar yolunda böbrek enfeksiyonuna sebep olabilir ve aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

• Ağrıların sırtın alt bölümüne inmesi
• Vücut sıcaklığının normalden daha üst seviyelere çıkması
• Vücutta titreme
• İdrarda koku
• İdrara daha sık çıkmak
• İshal
• İdrar sırasında çekilen ağrı ve yanma

Bu tarz belirtiler yaşadığınız zaman aile hekiminize veya en yakın hastaneye gidip uzman bir doktora muayene olmanızı tavsiye ederiz. Halk dilinde çok alkol kullanan kişiler Böbrek Taşı düşürmez derler fakat bu tarz şeylere kesinlikle inanmayınız. Geçmiş zaman da alkol bağımlısı kişilerin de çok fazla taş düşürdüklerini görmüşüzdür.

1 Yorum

  1. Gerçekten çok güzel anlatmışınız bu arada alkol konusunda kesinlikle katılıyorum. Ben yıllar boyunca kullandım alkol ama yinede o taşı düşürdüm 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here