Göz Rengi Tespit Etme
Bebeklerde Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerde Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Birçok anne baba yeni bir bebek müjdesini aldıktan sonra kafalarındaki soru işaretleri ile yaşarlar. Bebek gelişimini sürdürene dek birçok soru işareti ile kafası bulanan çiftler bebek doğduktan sonrada hemen hemen birçok şeyi tecrübe ederek öğrenirler. Özellikle bebeğin sağlığı ile ilgili konularda endişe duyan çiftlerin bu konuda meydana gelen gelişmelerde sıkıntı yaşadıkları ve uzman desteği aldıkları görülür. Bebek ile ilgili öğrenilebilecek birçok şey vardır. Uzmanlar bu konuda çiftleri bilgilendirmektedir. Ayrıca çeşitli kurslar ile çiftlere ideal bebek bakımı konusunda bilgi verildiği gibi bebeklerle ilgili birçok ayrıntı aktarılmaktadır.

Bebeklerle ilgili en çok merak edilen konulardan birisi göz renginin ne zaman belli olacağıdır. Bilindiği üzere bebek doğar doğmaz göz rengini tespit etmek mümkün değildir. Göz renginin ne olduğunu merak eden çiftler ise çeşitli tahminlerde bulunur. Ancak göz renginin belli olabilmesi için belirli bir süre geçmesi gerekir. Her ne kadar uzmanlar bu konuda detaylı bilgi veriyor olsa bile çiftler heyecan duyduğu için sürekli olarak göz rengini tespit etmeye çalışır. Ancak bebeğin göz rengi hamilelik sürecinde belli olsa bile 6 aylık olana kadar tespit edilemez. Bu nedenle tahmin yürütmek ve bebeğin göz rengi ile ilgili araştırma yapmak yetersiz çaba olarak kalacaktır.


Tavsiye Bağlantı: Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Rengi Nasıl Tespit Edilir?

Göz Rengi Tespit Etme-1
Bebeklerde Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerde göz rengi hamileliğin 4.haftasında oluşmaya başlar. Pigmentlerin 4.hafta itibariyle oluşmasıyla birlikte göz rengi şekillenmeye başlar. Fakat bu kadar erken şekillenen göz rengi doğar doğmaz tespit edilemez. Bebeğin göz renginin net olarak tanımlanabilmesi için doğduktan sonra 6 ay beklenilmesi gerekir. 6 aylık sürecin sonunda bebeğin göz rengi tamamen oturur ve rahatlıkla görülebilir ve tespit edilebilir. Çiftlerin bu konuda acele etmemesi gerekir. Çünkü bebeklerin göz renginin belli olması için uzun bir süre beklemeleri gerekmektedir. Aynı zamanda göz renginin net olarak tanımlanması 6 ay gibi bir zaman aldığı gibi nadiren daha uzun süreleri kapsayabilir.

Genellikle 6 ay içerisinde göz rengi ortaya çıkan bebeğin göz renginin kalıcı bir hal alması için biraz daha zaman geçmesi gerekebilir. Uzman doktorların analizleri doğrultusunda göz renginin tam olarak oturabilmesi ve olgunlaşması için 6 ile 12 ay arasında süreye ihtiyaç vardır. Bu süreç içerisinde bebeğin göz rengi tam olarak oturur ve çiftlerin merak ettiği önemli bir konu sonuca bağlanır. Kalıcı göz rengini 1 yaşına kadar bulan bebeğin göz rengi zaman içerisinde değişim gösterebilir. Özellikle mavi ve yeşil göz rengine sahip bebeklerin zaman içerisinde göz rengi kahverengiye dönebilir. Bu konuda birçok örnek görüldüğü gibi yine 1 yaşına kadar değişimin tamamlandığı vurgulanmıştır. Bebeklerin göz renginin belli olması için gereken minimum süreye dikkat edilmesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here