Bebek Bakımı Nasıl Yapılır

Bebek Bakımı Nasıl Yapılır

Yeni anne olmuş bireylerin en çok sorun yaşadığı konulardan birisi bebek bakımıdır. Anneler genellikle uzman kişilerden veya ebeveynlerinden bilgi alarak şekillendirdikleri bebek bakımını zaman içerisinde öğrenmektedirler. Yeni doğan bebeğin bakımında çeşitli hususlara dikkat edilmesi gerekir. Bebek Bakımı Nasıl Yapılır? yazımızı genişletelim ve maddeler halinde sizlere sunalım. Bunlar;

Emzirme Periyodu: İlk haftalarda bebekleri emzirme işlemi düzensizdir, bebek istedikçe emzirilmelidir. Annein her iki göğsü eşit sürede emzirmesi gerekir. İlk 10 dakikadan sonra gelen süt yağlı olduğu için bebek doygunluk hissine ulaşır. Günde minimum 3 saat arayla emzirilmesi gereken bebek ortalama 8-10 kez emzirilmelidir.

Dışkı ve İdrar Kontrolü: Bebeğin ilk ayda dışkı sayısı oldukça fazladır. Günde minimum 8 kez dışkı yapan bebeğin dışkısı cıvık olur. Günde 8 kez dışkı yapması gereken bebeğin ilk günlerde dışkısı yeşilimsi daha sonra ise altın sarısı rengini alır. İlk aydan sonra bebek 2 günde bir dışkılayabilir.

Alt Değiştirme: Bebeğin altın günde 6-8 kez arasında dışkı yaptığından dolayı sıklıkla değiştirilmelidir. Bebeğinizin altını ıslak pamukla silebilir eğer çok kirlenmişse yıkayarak steril bir şekilde yeniden bez ile altını bağlayabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken en önemli konu bebeğin altının çok ıslak veya çok kuru bırakılmamasıdır. Aksi takdirde bebek pişik olabilir. Bebeklerin cildi oldukça hassastır.

Tavsiye Bağlantı: Bebek Bakımı Nasıl Olur?

Göbek Temizliği: Bebeğin göbeği ve çevresi temiz ve kuru olmalıdır. Günde 1-2 defa göbek çevresi alkollü pamuk ile silinmelidir. Göbek 14 gün sonra düşecektir.

Bebek Banyosu: Göbek düştükten 1 gün sonra bebeğin yıkanması gerekir. Göbek düşene kadar bebeğe hiçbir temizlik işlemi uygulanamaz ve bebeğin cildi yumuşak bir bezle silinmelidir.

Tırnak Bakımı: Bebeklerin tırnaklarını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Uzamış tırnaklar bebeğin kendisine zarar vermesine neden olabilir. Bu nedenle bebek tırnak makası ile tırnakları kısaltmalısınız.

Uyku Pozisyonu: Bebekler genellikle sırt üstü yatırılır. Bu en güvenli yatış şeklidir. Bebek uyandığında yüzükoyun şekle çevirebilirsiniz. Fakat bu uzun süre olmamalıdır ve takip edilmelidir. Bebek yüzükoyun çevrildiğinde kasları kısmi olarak gelişmeye başlar. Bebeğin yatağında oyuncak bırakmayın veya çok fazla bebeği ısıtmayın. Bebek yorganını göğüs hizasına kadar çekmeniz yeterli olacaktır.

Oda Isısı: Bebeğin bulunduğu odanın ısısı bebeği rahat ettirecek en önemli unsurlardan birisidir. Normal doğum ile dünyaya gelen bebekler için 21-24 derece sıcaklığa sahip odalar uygun koşulları oluşturur. Bebeğin üzerine üfleyecek şekilde klima çalıştırmayın. Bebeğin elleri ve burnu soğuksa ortamın ısısını uygun miktarda arttırmanız gerekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here