Bebek Bakımı Nasıl Olur

Bebek Bakımı Nasıl Olur?

Yeni anne olmuş bireyler çoğunlukla bebek bakımı konusunda zorluk çekmektedir. Bu konuda uzmanlardan veya büyüklerinden destek alarak en azından bebeğin gelişim sürecine katkı sağlamaya çalışırlar. Bebek bakımının çeşitli püf noktaları bulunduğundan dolayı bakım konusunda yeterli derecede bilgi sahibi olmak gerekir. Aksi takdirde bebeğin sağlıklı gelişimi mümkün olamayabilir. Bebek bakımı yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda yardım alabileceğiniz birçok nokta bulunmaktadır. Bebek Bakımı Nasıl Olur? Yazımızı biraz daha detaylandırıp anlatalım.

Yeni doğan bebekler 3 – 3.5 kg ağırlığındadır. Ortalama bir bebek 50 cm doğmaktadır. Genellikle yeni doğan bebek kurbağa pozisyonu veya cenin pozisyonu olarak adlandırılan pozisyondadırlar. Anne rahminde aldıkları kalıptan ötürü bu pozisyonlarda doğmaktadırlar. İlk günlerde pozisyon değişmez bu nedenle endişelenmenize gerek yoktur. Fakat ilerleyen süreçte bebeğin kolları ve ayakları yavaş yavaş açılır. Bu süreçte bebeğin uygun pozisyonda bulunmasına özen gösterilmelidir.

Tavsiye Bağlantı: Boyun Eğriliği Nedir?

Bebek Bakımı’nın Püf Noktaları

Bebek Bakımı Nasıl Olur-1

Bebek bakımında uyku süresi, yemek yeme süresi, temizliği ve oyun süresi çok önemlidir. Yeni doğan bebeklerde dikkat edilmesi gereken en önemli husus beslenme şeklidir. Bebek bakımında nelere dikkat edilmesi gerektiğini şu şekilde sıralayalım;

• Bebekler uzun süre uyumaktadırlar. Özellikle sessiz ortamda saatlerce uyuyabilirler. Minimum 3 saatte bir uyandırıp bebeği emzirmek gereklidir. İki beslenme arasında 3 saati geçirmemek gerekir.

• Bebeklerde gece gündüz kavramı olmadığından ve sürekli uyuduklarından onlara bu kavramı aşılamaya başlayabilirsiniz. Gece olduğunda loş bir ışık yakmalı, gündüz olduğunda ise gün ışığından faydalanmalısınız. Böylece bebeğiniz gün döngüsünde belirli bir alışkanlık sürecine girecektir.

• Yeni doğan bebek günde ortalama 18 ile20 saat arasında uyumaktadır. Bu süre değişkenlik gösterebilir.

• İlk 24 – 48 saat arasında bebeğin tuvaletini yapması gerekir. Bunun için bebek yakın takibe alınmalıdır.

• Erkek bebeklerde ilk 15 günün ardından sünnet yapılabilir.

• Kız bebeklerde alt temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır.

• Bebeklerde tırnak kesimine dikkat edilmesi gerekir. Bebekler genellikle ellerini bilinçsiz bir şekilde hareket ettirir. Tırnaklarının uzun olması kendisine zarar vermesine neden olabilir. Bu nedenle süreci yakından takip etmelisiniz.

• Bebek bir elinizle sırtından diğer elinizle başından tutabileceğiniz şekilde kucaklanmalıdır. Bebeklerin baş kısmını tutarken dikkatli olmalısınız. Avucunuzu tamamen açarak başı kavramalısınız. Aksi takdirde bebek başını biranda arkaya atabilir. Bu risklidir.

• Bebek bakımı sırasında ortam sıcaklığının 24-25 derece civarında olmasına özen göstermelisiniz.Bebeği yıkarken uygun koşulların sağlanıp sağlanmadığını termometre ile takip ediniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here