Arap Sabunun Faydaları Nelerdir

Arap Sabunun Faydaları Nelerdir?

Arap sabunu, kökeni eski zamanlara kadar dayanan bir sabundur. Bu sabun sadece el ve yüz temizliğinde değil, saç bakımında da kullanılmakta, hatta bazı yörelerde çamaşırların temizliğinde dahi kullanılabilmektedir. Dolayısı ile hem güzellik hem de temizlik açısından önem arz etmektedir. Arap sabunu önceleri sadece Hatay yöresinde üretiliyor olsa da bugün artık ülkemizin her hangi bir yerinde bu sabunu bulmak mümkündür. Ancak doğal ve organik olmayan, atık yağlardan üretilen Arap sabunlarının temizleyicilik gücü düşük olmaktadır. Halk arasında yeşil sabun olarak bilinen Arap sabunu bazı kimseler tarafından çamaşırların yıkanması esnasında makineye ufak bir parça atılması sureti ile çamaşırların temizlenmesinde de kullanılmaktadır. Çamaşırların temizliğinde Arap sabunu kullanan kimseler, böylelikle çamaşırlarının daha temiz ve yumuşak olduğunu ifade etmektedirler.

Arap sabununun saç için faydaları aşağıdaki gibidir:

– Saçlar açısından sağlıklı bir temizleyici ve arındırıcıdır.
– Saçların uzamasında besleyici özellik göstermektedir.
– Saçların kırılarak dökülmesinin engellenmesinde önemli bir işlevi vardır. Böylelikle saç kayıplarının önüne geçmektedir.
– Saçların güçlendirilmesinde rol oynamaktadır.
– Saçların beslenmesinde ve yumuşatılmasında önemli bir rolü vardır.
– Saçların parlaklığının artırılmasına yaramaktadır. Arap sabunu kullanımından kısa bir süre sonra saçlar gözle görülür bir parlaklığa kavuşmaktadır.
– Kuru saçların üzerinde nemlendirici bir özelliği vardır ve nemlendirici kremler gibi fayda sağlamaktadır.
– Saçların daha kolay taranmasına ve şekillendirilebilmesine yardımcı olmaktadır.
– Saçların renginin açılmasına yardımcı olabilir. Saçın boyasının çıkması isteniyorsa sıklıkla Arap sabunu ile yıkanması önerilmektedir.
– Bazı kuaförler, boya yapılan saçlardaki rengin istenenden koyu olması durumunda Arap sabunu ile saçların rengini açmaktadırlar.
– İlk yıkamalarda yukarıdaki faydaların tersine sebebiyet veriyor gibi görünse de birkaç yıkamanın ardından gözle görülür faydalar sağlamaktadır.

Arap sabununun saçlar ile ilgili faydalarının yanında cilt sağlığına katkıları da vardır. Bu katkılar aşağıdaki gibi özetlenebilir:

– Cildin temizlenmesinde son derece etkilidir.
– Direkt olarak cilde uygulanması önerilmese de duş esnasında kullanılması önerilmektedir.
– Cildin yağlanmasının önüne geçer, cildi temizleyerek sivilcelere karşı koruma sağlamaktadır. Aynı zamanda gözenekleri açarak cildin oksijen almasına yardımcı olur.
– Cildin doğal ve yumuşak bir görünüme sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

Arap sabununun yukarıda bahsedilen saçlar ve cilt açısından faydalarının dışında genel anlamda sağladığı faydalar da aşağıdaki gibidir:

– Arap sabunu bulaşık temizliğinde kullanıldığında çok etkili olabilmektedir.
– Çamaşır temizliğinde yardımcı olarak kullanılmakta ve etkili olabilmektedir.
– Evdeki çeşitli mobilyaların temizliğinde kullanılabilir.
– İyi bir köpek şampuanı muadilidir.

7 YORUMLAR

  • Nurcan hanım merhabalar, elbette eskilere sonuna kadar hak vermeliyiz. Bizler onlardan çok daha fazla şey öğreneceğiz, halk dilinde eski toprak olarak adlandırdığımız büyüklerimizden yararlanacağımız çok fazla bilgi var.

 1. Saç ve ciltte kullanıldığını bilmiyordum. Faydalı bilgiler için teşekkürler..
  Eski insanların sağlık sırları bu sitede ortaya çıkıyor 🙂

  • Deniz Baksi merhabalar, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz hiçbir sorun yaşamazsınız. Arap Sabunu faydalarını yeterince toplum olarak maalesef bilmiyoruz, bu nedenle toplumumuz da Arap Sabununa karşı bir dışlanma var maalesef.

 2. Bu değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Arap sabununu ailecek saçlarımız için kullanmaktayız herkese şiddetle tavsiye ederim.

  • Muhammet bey merhabalar, rica ederiz ne demek efendim. Ailecek kullanmanıza da ayrıca sevindim diyebilirim, çok faydalı bir sabun olduğunu insanlara yeterince öğretmeliyiz diye düşünüyorum.

 3. Bildiğim kadarı ile Dünyaca ünlüler de arap sabunu kullanıyorlar, gerçekten çok faydalı şeyler varda maalesef biz işte reklamların peşinden koşup gidiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here