Annelerin Çocukları Üzerindeki Etkileri

Annelerin Çocukları Üzerindeki Etkileri

Anne Çocuk İlişkisi

Anne çocuk ilişkisi doğum öncesinden başlar. Doğum öncesinde başlayan koruma, besleme, büyütme onu dünyaya en iyi şartları hazırlayarak getirme duygusu anneye evladı ile bütünleştiren anları yaşatır. Anne bu duyguyu hayatının bir parçası olarak gönüllü olarak taşır. Bu onun annelik duygusu olup evladı ile arasındaki en kuvvetli bağıdır.

Sınırı Nasıl Belirlemeli

Her çocuk anne ve babasının kimliğinin kişiliğinin bir karması olarak kişilik kazanır. Bazen eksiklikler, bazen aşırılıklar çocuğun dünyasında kendi içinde bir denge oluştursa da bunu sağlamak çocuk açısından zor bir büyüme sürecini alıyor. Aşırı sevgi, alaka ve çok büyük varlık, bolluk sergilemek çocuğu ilerleyen yaşında korunmaya muhtaç, mücadele etmeyen, yokluk tanımayan biri haline getirebilir. Ya da annenin ilgisiz, sevgisiz ve yokluk içinde mağdur bıraktığı çocuk da hırçın kavgacı bir kişilik olarak büyütecek ancak hırs ve her şeye rağmen kazanıp var olma, yaşama tutunma mücadelesini vermesine sebep olacaktır.

Denge Nasıl Oluşur?

Sağlıklı bir yapıya sahip anne baba çocuğunu dünyaya geldiği andan itibaren en birinci faktör olan sevgi ve aile sıcaklığını, aile olma disiplini ve sorumluluklarını bireysel olarak görevlerini vererek hem aile kurumu hem de toplumsal yaşama içinde kuralları gereklilikleri örf adet ve görenekleri işlemeye başlayarak önemli yol kat edilir. Annenin rolü daha etkindir. Baba belirleyici olmakla beraber duygusal manada Annenin yerinin daha önde olduğu da gerçektir.

Günümüz çekirdek ailelerinde çalışan anne baba rolleri çok erken yaşlardaki çocukların kreşe ve okula etüt programların da fazla vakit geçirdiklerinden eve yorgun gelen anne baba olarak çocuğun gelişimindeki payı giderek azalmaktadır. Birçok uzman bu durumu kesinlikle onaylamamaktadır. Çocuğunuzdan geriye kalan zamanı fedakarlık olarak görmeniz gerektiğine, çocuğunuza ayırdığınız zamanı fedakarlık olarak görmeyiniz diye belirtmektedir.

Çocuklarınız ile yeri geldiğinde arkadaş olma, elbette yeri geldiğinde ise Anne – Baba tavrınızı sonuna kadar korumanız gerekecektir. Çocuğunuzun sizden bir şey saklamasını, gizli işler çevirmesini istemiyorsanız eğer bu sizin iyi bir arkadaş olacağınız anlamına gelmektedir. Fakat sürekli ısrarcı, kızgın ve aşağılayıcı Anne – Baba olursanız bu çocuğunuza yarardan çok zarar sağlayacaktır.

Çocuğun büyük sorumluluğunu Anne üstlendiği için, Annelerinde psikolojisi en az çocuklar kadar hassas durumda olmaktadır. Bu durumda da Baba’ya çok fazla iş düşmektedir, ki; Annelerin Çocukların Üzerindeki Etkileri de çok daha faydalı olabilsin.

2 YORUMLAR

    • Muhammet bey merhabalar, yazımızı beğenmenize sevindik. Birçok anne-babanın yaptıkları en büyük hatalardan bir tanesi çocukları üzerinde hep bencil olmaları. Maalesef hep kendi istekleri yerine getirilsin istiyorlar, çocukları dinlemek; onlara doğruyu, yanlışı göstermek iletişim kurmak ile olur. Emir vererek veya kızarak değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here