Ana Atardamar Sertleşmesi

Ana Atardamarların Sertleşmesi Ateroskleroz

Ana atardamaların iç yüzeyinde yer yer kolesterol ve kireç birikmesi olur. Buralarda damar çapı daralır ve oradan öte yeterli kan geçemez olur. Kanda kolesterol fazlalığı, bu arızanın doğmasına neden olur. Kanda kolesterolün yükselmesi, sürekli hayvani yağ yenilmesi veya hormon dengesizliğinden olur. Her gün yeterli miktarda F vitamini yani doymamış yağ asitlerinin yenmemesi bu arızanın doğmasında önemli rol oynar. Şeker ve gut hastalıklarında da ana damar sertleşmesi gelir.

Herhangi bir ana damarın sertleşmesi sonucunda, o damarın çapı daraldığından içerisinden yeterli miktarda kan geçemez ve dolayısıyla o damarın beslediği kısım beslenemez ve zayıflar.

Ana damar sertleşmesi daha çok erkeklerde görülür. Kadınlarda daha çok az görünen bir durumdur ana damar sertleşmesi. Kolesterolü ve tansiyonu yüksek olanlarda ana damar sertleşmesi fazla olur.

Ana damar sertleşmesi en kolay ve emin olarak, gözlerin iç kısmının muayenesiyle anlaşılır. Atar damarlar, gözün iç kısmında belirgindir ve doktor tarafından kolayca görülebilir. Doktor, gözün iç ağ tabakasına bakınca, orada ana atar damarların yer yer şişmiş ve renklerinin gayri muntazam olduğunu görür. Daha ilerlemiş halde gözün ağ tabakasında kanamalar ve lekeler meydana gelir. Gözün ana damarlarında bu nevi arızalar meydana gelince o gözün görmesinde de azalmalar olur.

İnce ve kalın damarların sertleşmesine neden olan kolesterol hakkında geniş bilgi sitemizde de mevcuttur. Şunu ilave edelim ki, tüm hastalıklarda olduğu gibi damar sertliğinin de önlenmesinin en baş şartı, dengeli beslenmedir. Dengeli beslenmede doymamış aside havi mısır özü, ay çiçeği, aspir ve haşhaş yağı gibi yağlar yenilmelidir. Ayrıca karaciğerde sağlıklı tutulmalıdır. Zira kolesterol ve yağ metabolizması üzerinde karaciğerin rolü büyüktür.


Tavsiye Bağlantı: Damar Sertliği

Ana Atardamarların Tedavisi

• İlk iş yağ metabolizmasının iyi yürümesi ve için karaciğer ve safra kesesi üzerinde durulmalı ve onların sağlıklı olması sağlanmalıdır.

• Dengeli beslenme ve günlük yağın mühim kısmı; mısır, ayçiçeği, aspir ve haşhaş yağı gibi bir yağdan olmalıdır. (F vitamini fazla).

• Yağ sindiriminde tiroid bezesinin rolü vardır. Bu bezenin de sağlıklı olması sağlanmalıdır. Kalp rahatsızlığı olanlarda birde tiroid bezesi bozulursa, angine de poitrine krizine yol açabilir. İyotça zengin gıdalar bol yenilmeli ara sıra yulaf ezmesi çorbası yenilerek tiroid bezesini çalışması arttırılmalıdır.

Böylece yağ ve kolesterol düşmesi sağlanır.

• Bazı hastalara kadınlık hormonu (oestrogene) önerilir. Zira kadınlar kesilme dönemine girmeden önce yağ metabolizması çok iyi yürümektedir. Fakat kesilme (menopoz) dönemine girince kadınlık hormonu yapamaz olur ve kadınlardaki yağ oranı yükselir. Kadınlara bu hormon başarı ile verilir. Fakat erkeklere uzun süre verilemez, uzun süre verilince başka sorunlar doğar.

• Vücudun bizzat kendisinin yaptığı kolesterol miktarını azaltıcı ilaç ve şifalı bitkiler kullanmalıdır.

Ana Atardamarın Şifalı Bitkiler ve Sebzelerle Tedavisi

• Bol kükürt ihtivaden sarımsak, soğan, turp ve benzeri sebze ve meyveler sofradan eksik edilmemelidir. Yiyeceklerdeki kükürt, damarların yumuşak kalmasını ve iç yüzeyinde kolesterol ve kireç birikmesini önler veya varsa, zamanla eritir.

Zeytin yaprağı: damar sertliği ve tansiyona faydalıdır. Tansiyonu düşürür. Damar sertleşmesini önler. Kanda kolesterol seviyesini indirir.

Hintzafranı: Günde 1 kahve kaşığı yemeklere eklenerek yenilir (buna zerdeçal denir).

Enginar yaprağı: 1 su bardağı sıcak suya 1 kahve kaşığı konur, 5 dakika sonra süzülür. Günde 1 barda enginar yaprağının suyu içilir.

Servi Tohumu: Tüm damarları yumuşatır ve bilhassa kalp damarlarını yumuşatır. Tansiyonu yavaş bir şekilde düşürür. Kan damarları iltihabı, damar spazmları, damar sertliği ve damarların zayıflaması halinde çok fayda verir. Tansiyonla damar yırtılmalarını önler.

Sarımsak: Damar sertliğini önlemede ve gidermede çok fayda verir. Sarımsak damarları yumuşatır ve tüm damarların genişlemesini sağlar. Yaşlandıkça kılcal damarların içi daralır ve sertleşir; o kısımlar beslenemez olur. Sarımsak, kalp kaslarına da etki ederek onların beslenmesini ve kuvvetlenmesini sağlar. Günde 2-3 diş sarımsak tüketerek damar sertleğine iyi geldiğini görebilirsiniz.

Limon: Vitamin ve mineralleri ile çok faydalıdır. Kanı durultur, kan dolaşımını ise kolaylaştırır. Günde 2-3 limon sıkılarak sulandırılır ve yemek arası saatlerde içilir.

Soğan: Damar sertleşmesini önler, kalp kaslarını, atar ve toplar damarları korur. Bol bol çiğ soğan yemek, damarların sağlığı ve kanın temizlenmesi için çok yararlıdır.

Elma: İçerisindeki pektin ile kanı durultur ve kolesterolü düşürür.
Ana Atardamarların Sertliğinde Beslenme

• Dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve hayvansal protein ihtiyacı daha çok yağsız süt, yoğurt ve az tuzlu beyaz peynir ile karşılanmalıdır. Böylece günde yenilmesi gerekli 200 gram civarındaki et miktarı 50-100 grama indirilmelidir.

• Kolesterolce zengin yiyecekler yenilmemeli veya arasıra çok az yenildiği takdirde o öğün kolesterol düşürücü bir yiyecek veya şifalı bitki çayı içilmelidir. Kolesterol normale düşünce, tüm yiyeceklere yavaş yavaş geçilmelidir.

Yağlar: Doymamış asidi (F vitamini) fazla bitkisel yağlar yenilmelidir. Bunlar kolesterolü düşürürler. Mısırözü, ayçiçeği haşhaş ve aspir gibi yağlar çiğ olarak yemeğe konulmalıdır.

• Kolesterolün çok yüksek olması ve kalbin rahatsızlığı halinde bir süre et gibi süt, tereyağı ve hayvani yağlar da tamamen kesilmelidir.

• Şişmanlar biraz kilo vermeli, fakat kilo verme çok süratli olmamalıdır. Bilhassa yağlı ve karbonhidratlı yiyecekleri kısıtlayarak yavaş yavaş kilo verilmelidir.

• Günlük tuz miktarı çok azaltılmalı ve 5 gramı geçmemelidir.

Hayvansal protein: Az tuzlu beyaz peynir, süt kesiği, yağsız yoğurt ile karşılanır. Karbonhidrat kaynağı olarak kepekli ekmek yenir.

• Bol kuşburnu çayı içilmelidir. Buna limonda sıkıp içilebilir. Tatlandırmak için biraz bal konulabilir.

• Meyvelerden portakal, greyfurt, elma ve limon, bol ve sürekli yenilmelidir.

• Sebzelerden pırasa, soğan, sarımsak, şalgam, maydanoz, bol ve kabil olduğu kadar çiğ yenmelidir. Kalp ve damar hastalıklarında beslenmenin rolü çoktur.

Sigara alkol ve aşırı cinsel yaşam bırakılmalıdır.

• Yeterli dinlenme ve perhizlerle ve yukarıda belirtilen beslenmelelerle kısa sürede vücut kendini toparlar.

• Hasta moralini bozmamalıdır. Etrafında kendini sevenlerle birlikte neşeli bir yaşam sürmelidir.

• Kalp ve damar hastalıklarının çoğalmasının başlıca nedeni, fazla yeme, modern hayatın gerekli (hızlı yaşam, yeterli uyumama, aşırı alkol ve sigara gerginlikleri), samimiyet ve neşenin azalması (aile, akraba, eş-dost ilişkisinin azlığı), moral bozuklukları aşırı ilaçla yaşamı sürdürme çabaları yiyeceklerin katkılı ve sağlığa zararlı olması gibi faktörlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here