Alkol Bağımlılığı Tedavisi

Alkol Bağımlılığı Tedavisi

Sosyal hayatta da çok tüketilen alkol, kullanım şekline bağlı olarak kişilerde kötüye kullanım ve bağımlılığa neden olabilmektedir. Bazı kişiler alkolün sosyal içecek olmasından dolayı bağımlı olduğu halde bunu fark edememekte ve kabullenmemektedir. Alkol bağımlılığı hem kişiye, hem de çevresine ciddi etkileri olan, zaman içinde gelişen ve ilerleyen bir hastalıktır. Bu tür bağımlılığı olan okuyucularımız için Alkol Bağımlılığı Tedavisi başlığı altında detaylı bir şekilde bilgi paylaşalım dedik. Bağımlılık hastaları ciddi şekilde fiziksel ve ruhsal olarak etkilemekle birlikte hastalarda iş gücü kaybına neden olup maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır. Alkol bağımlısı kişi sosyal olarak ciddi sorunlar yaşamakta, ailesi ve yakınlarından uzaklaşmaktadır. Yaşadığı sorunların nedenini alkol olarak görmekten ziyade, bu sorunlardan kaçmak için alkol kullanarak bağımlılığını pekiştiren hastalar da vardır. Bu yüzden genelde hastalardan çok ailesi ve etrafı hastalığın farkına varmakta ve tedavi başvurusunu da bu nedenle genelde aileler yapmaktadır. Hasta kişi yaşadığı sorunlarla alkol arasındaki bağı fark edince kendisi de tedavi talebinde bulunuyor. Bağımlılık sadece sosyal ve ruhsal sorunlara yol açmamakta, aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.
Bağımlılık tedavisinde önemli olan kişinin kendisinin bırakma arzusudur, kişi istenmedikçe tedavi gerçekleşmeyecektir. Bu ise sadece kişinin kullandığı alkol ile yaşadığı problem arasındaki bağlantıyı fark etmesi ile mümkündür. Aileler de bu farkındalığın oluşması için yardımcı olmalı, hasta kişiye gerek ilgiyi göstermelidir.

Tavsiye Bağlantı: Kadına Yönelik Şiddet Nedenleri

Alkol Bağımlılığının Belirtileri

– kişinin kullandığı alkol miktarının giderek artması, eskiden kullandığı miktarın artık istediği etkiyi vermemesi (tolerans)
– kişi kullandığı alkol miktarını azalttığında ve ya alkolü bırakması durumunda oluşan yoksunluk durumu (ruhsal ve fiziksel bir takım sıkıntılar) ve bu durumun alkol kullanımı ile birlikte ortadan kalkması
– kişinin belirlediği miktar ve süreden fazla alkol tüketmesi
– alkol kullanımına bağlı olarak önemli toplumsal ve mesleki etkinliklere katılmaması, boş zamanlarını değerlendirmeyi azaltması ve ya tamamen durdurması
– başarısız alkol bırakma deneyimleri
– alkolün kendisine ve çevresine zarar verdiğini bile bile alkol alınımını durduramaması

Alkolün neden olduğu sağlık sorunları

– sindirim sistemi kanserleri (gırtlak, yemek borusu, mide, pankreas ve bağırsak)
– beyin işlevlerinin bozulması, doğru düşünme ve karar vermedeki zorluklar
– kan dolaşımı ve kalp rahatsızlıkları
– kan pıhtılaşmasında bozukluklar
– uyku bozuklukları, göz tahribatı ve baş ağrısı
– karaciğerde yağlanma ve siroz

Alkol Bağımlılığı Tedavisi

Alkol kullanım bozukluğu bir hastalıktır ve tedavisi doktorlar tarafından gerçekleştirilir. Tedavi şekli hastadan hastaya farklılık göstermekle birlikte genelde aşağıdaki aşamalar uygulanır:

1. İlk aşama alkol alınımını durdurma tedavisidir. Bu dönemde bağımlı kişilerde yoksunluk belirtileri görülmektedir. Tedavinin bu aşamasını yoksunluk belirtisinin ortadan kalkması için kullanılan ilaçlar ve diğer müdahaleler içerir.

2. Kişi alkol yoksunluğundan kurtulduktan sonra rehabilitasyon dönemi başlar. Bu dönemde hasta kişinin alkolsüz yaşama adapte olması, normal hayatına dönebilmesi için gereken bilgiler ve beceriler öğretilir. Bu dönemde tedavide terapötik girişimlerden yararlanılır.

3. Son aşama relapsı (tekrarlamayı) önlemeye yönelik olup hastalar AA (Adsız Alkolikler) grubuna dahil olurlar. Grupta hastalar psikolojik olarak birbirine destek olur, bir dayanışma içerisinde alkole dönmemek için çaba sarf ederler. Bu dönemde de ilaç tedavisi vardır. Tedavi alkol arama isteğini azaltmaya ve ya tamamen söndürmeye yöneliktir.

Alkol bağımlılığı tedavisi arzulu ve azimli olunması gereken bir süreçtir. Bu süreçte hem hasta kendine güvenmeli, hem de aile ve çevre hastaya gereken motivasyonu sağlamalı ve onu üzmemelidirler. Unutmamak gerekir ki Alkol Kullanım Bozukluğu (bağımlılığı) tedavisi olmayan bir hastalık değildir.

2 YORUMLAR

  1. Ama arkadaş alkol de bırakılmaz, tabii her gün içilmesi taraftarı da değilim. Böyle özel ve güzel günler de alkol alınması taraftarıyım.

  2. Alkol ciddi anlamda sıkıntılı bir içecek, ben bırakalı yaklaşık 3 yıl oluyor ama neler çektiğimi neler yaşadığımı bir ben bilirim. Alkol bağımlısı olan herkese önerim; kesinlikle tedavi olmanız bir an önce gereğini yapın derim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here