Adet Düzensizliğinin Nedenleri

Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir?

Kadınların başını sıklıkla ağrıtan en önemli sağlık problemlerinden birisi adet düzensizliğidir. Hemen hemen her kadının belirli bir takvimi bulunmaktadır ve kadınlar adet kanamaları geçireceği tarihleri sıklıkla takip ederek o günleri net olarak belirlemiştir. Ancak bazı durumlarda adet düzensizliği meydana gelebilir. Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir? Adlı yazımızı detaylandırıp daha da fazla bilgilendirelim.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir? Gibi durumlar riskli sağlık sorunları oluşturmaz. Fakat adet düzensizliğini tetikleyen çeşitli nedenler, dikkat edilmesi gereken bazı rahatsızlıkları ortaya çıkarabilir. Ayrıca adet düzensizliği kişiyi psikolojik olarak yıpratan önemli rahatsızlıkların başında gelir. Bu durumda çeşitli önlemler alınması gerekebilir.

Adet düzensizliği ilke olarak birinci yılını dolduran bayanlarda görülür ve bu süreç birkaç yıl devam edebilir. Hormon dengesinin bozulması nedeniyle ortaya çıkan adet düzensizliği hormanların dengelenmesi ile birlikte ortadan kalkar. Kadınların çeşitli dönemlerde yaşadığı hormonal denge bozukluklarının belirli süreçte atlatıldığı gözlemlenmiştir. Fakat bu soruna perimenopoz ve menopoz dönemleri dahil olmak üzere kritik süreçlerde dikkat etmek gerekir. Adet düzensizliğinin sona ermesini istiyorsanız bu tür ayrıntıları detaylı bir şekilde araştırmalı ve uzman doktorlardan destek almalısınız.


Tavsiye Bağlantı: Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet Düzensizliğini Etkileyen Etmenler

Adet Düzensizliğinin Nedenleri-1

Adet düzensizliği genel olarak yoğun stresten kaynaklanır. Buna ilave olarak yetersiz beslenme, obezite durumu veya aşırı zayıf olma durumu, gerginlik, çeşitli hastalıklar vb. nedenler adet düzensizliğini tetikler. Dış etmenler arasında ise doğum kontrol hapları yer almaktadır. Birçok insan hamile kalmayı önleyen doğum kontrol haplarını sık sık tüketmektedir. Bu cinsel ilişki sırasında önlem olarak görülse bile adet düzensizliğini tetikleyen en önemli etmenlerden birisidir. Bu nedenle sık sık doğum kontrol hapı kullanılmaması hatta bu ve benzeri haplardan uzak durulması gerektiği vurgulanır.

Adet düzensizliğinin sebepleri bunlarla sınırlı değildir. Kişinin adet düzensizliğinin oluşmaması için dikkatli olması gerekir. Örneğin aşırı derecede egzersiz yapmak adet düzenini ciddi ölçüde bozar. Egzersiz yeterli düzeyde ve minimum seviyede yapılmalıdır. Aynı zamanda tiroid hastalarında adet düzensizliği görülebilir. Tiroid hastalarının kullandığı ilaçlar ise önemli etkenlerin başında gelir. Buna ilave olarak karaciğer rahatsızlıkları bulunan hastaların da adet düzensizliği yaşadığı gözlemlenmiştir.

Yukarıdaki maddelere ilave olarak steroidler, antidepresan ilaçları ve diyabet sorunları da adet düzensizliğini tetikleyen etmenler arasında yer almaktadır. Bu gibi rahatsızlıkları bulunanlar ve ilaç kullanan kadınlarda adet düzensizliği görülme oranı çok yüksektir. Hormonların dengesini bozan istisnai durumlar dışında zararlı etmenlerin tamamından uzak durulması gerekir. Aksi takdirde adet düzensizliği sorununun çözümlenmesi mümkün değildir. Adet düzensizliği ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için uzman hekime görülmeniz gerekebilir. Uzman hekimler onu hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgi vermektedir.

Adet düzensizliğinin tedavisi mevcuttur. Kişinin yaşam düzenini ve alışkanlıklarını değiştirmesi ile başlayan tedavi aşamaları çeşitli şekillerde uygulanabilmektedir. Tedavi süreçleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili kesin kararlar uzman doktor kontrolünde alınmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here