24 Saatte Öldüren Hastalıklar

24 Saat İçerisinde Öldüren Hastalıklar

İnsanların sık sık yakalandığı hastalıkların birçoğu kısa süre içerisinde tedavi edilebilir rahatsızlıklardandır. Fakat bazı tür hastalıklar yaşam tehlikesi barındırdığı gibi kısa süre içerisinde ölüme varan sonuçlar gösterebilir. 24 Saat İçerisinde Öldüren Hastalıklar adlı yazımızı biraz daha detaylandırıp anlatmamıza ne dersiniz, o zaman hiç hızımızı kesmeden okumaya devam edelim.

Bilinen rahatsızlıkların dışında birçok rahatsızlık olduğu gibi uzmanlar konu hakkında vatandaşları sürekli bilgilendirmektedir. Birçok rahatsızlık türü belirli uygulamalar ile ortadan kaldırılabilir seviyededir. Özellikle tedavisi mümkün olan hastalıklar pozitif yönde sonuçlar doğurabilir. Bunlarla birlikte geri dönüşü olmayan rahatsızlık türleri ise uzun süreli tedaviler ile etkisi en aza indirilerek risklerin ortadan kaldırılmasına neden olur ancak kısa süre içerisinde olumsuz etki göstermez.

İnsan vücuduna bulaşan bazı virüsler insanların maksimum 24 saat içerisinde yaşam fonksiyonlarının durmasına neden olabilmektedir. Bu tür virüslere maruz kalındığı takdirde kısa sürede çözüm aramak mümkün değildir ve birçok virüs geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilmektedir. Bu tür olumsuz etkilerden korunmak için uzmanların uyarılarını dikkate almalı ve uyarıların tam olarak uygulanması sağlanmalıdır. Acil müdahale imkanı tanımayan bazı virüsler saatler içerisinde yaşam fonksiyonlarının durmasına neden olabilmektedir. Haliyle insanların tehlikeli rahatsızlıklar karşısında savaşabilmesi mümkün değildir. Yapılan araştırmaya göre insan salığını tehdit eden birçok virüs olduğu ortaya çıkartılmıştır.


Tavsiye Bağlantı: Morarma Hastalığı

İnsan Sağlığını Tehdit Eden Virüsler

İnsan sağlığını ciddi oranda tehdit eden birçok virüs çeşidi bulunmaktadır. Bunların bazısı tedavi edilebilir iken bazıları ise hiçbir şekilde müdahale edilemeyen ve ani gelişen rahatsızlık türleri arasına girmektedir. Yaşam fonksiyonlarını doğrudan etkileyen ve kısa süre içerisinde etkisini gösteren virüs türleri şu şekildedir;

Deng Humması: Son derece ağrılı ve güç kaybı yaşatan bu rahatsızlık sivrisinekler tarafından insanlara geçen deng virüsü ile ortaya çıkar. Bu virüs türü batı nil enfeksiyonu ve sarı hummaya neden olan virüs türleri ile doğrudan ilişkilidir. Dünya çağında her yıl 100 milyon deng ateşi vakası yaşandığı tahmin edilmektedir.

Deng Humması

Ebola: Özellikle Afrika ülkelerinde sıklıkla görülen ebola virüsü ölümcül risk barındırır. Ebola virüsünün etkisi bir hayli fazladır. Vücutta ishal ile birlikte kendisini belli eden ebola ishalin kanama ve yüksek ateş ile desteklenen belirtileri ile riskli sonuçlar doğurur. Bu rahatsızlığın temel nedeni insanların birbiri ile doğrudan temas kurması ve hapşıran kişilerin yakınında bulunmasıdır.

Ebola Virüsu

Enterovirüs: Son derece tehlikeli olan bu virüs çeşidi ise bağışıklık sistemini yüksek oranda çökerten virüslerden birisidir. Entovirüs çeşidinin sağlık açısından oluşturduğu riskler büyüktür ve kendisini grip şeklinde ortaya çıkarır.

Enterovirüs Nedir

Hıyarcıklı Veba: Pire ısırması veya sıvı ve dokularla doğrudan temas halinde bulaşan veba zatürresi bulaşıcı bir hastalıktır. Öksüren kişiler kolaylıkla hastalığı yayabilir. Damlacıklar ile insanlar arasında yayılan bu rahatsızlık enfekte materyalin sindirim yoluyla alınmasıyla da bulaşabilir. Son yıllarda bu rahatsızlık ciddi oradan ölümle sonuçlanan istatistikleri ortaya çıkarmıştır.

Hıyarcıklı Veba Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here